Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Hollanda, Perakende Yatırımcıları Kripto Türevlerinin Ticaretinden Yasaklamak İstiyor

Hollanda Finansal Piyasalar Kurumu henüz İngiltere tarzı bir yasaklama yetkisine sahip olmamakla birlikte adım atmakta kararlı

18 Mayıs 2022 09:47

Güncellenme: 18 Mayıs 2022 09:51

Hollandalı üst düzey bir mali düzenleyici, geçtiğimiz günlerde kripto türev ticaretinin toptan piyasalarla sınırlandırılması gerektiği yönünde açıklama yaptı.

 

Yorumlar, Hollandalı denetçilerin henüz yetkileri olmasa bile, düzenli perakende müşterileri için sanal varlıklara dayalı seçeneklere ve vadeli işlemlere erişimi yasaklamak için Birleşik Krallık’la aynı yolda yürümek istediklerini gösteriyor.

 

Hollanda Finansal Piyasalar Otoritesi (AFM) Sermaye Piyasaları ve Şeffaflık Denetimi başkanı Paul-Willem van Gerwen, “Kripto türevlerindeki ticaretin toptan ticaretle sınırlandırılması gerektiğini savunuyorum” dedi ve şeffaf olmayan, manipülasyona ve diğer suç faaliyetlerine eğilimli piyasaların risklerine değindi.


Van Gerwen, Birleşik Krallık Mali Davranış Otoritesi tarafından 2020'den beri halen uygulanan ve ticareti profesyonel finansörlerle etkili bir şekilde sınırlayan kısıtlamalara atıfta bulunarak, Hollanda'da “henüz bunu yapmadık” dedi.

 

Amsterdam, birçok farklı türde finansal ticaret için bir merkez konumunda. Brexit sonrası İngiltere'deki mekanların Avrupa Birliği pazarlarından yasaklanmasından sonra bu durum daha da değerli bir hale geldi.

 

AFM, turbo kaldıraçlı ürünler gibi daha geleneksel finansal araçlarla gerçekleştirilen perakende ticarete ilişkin kısıtlamalar önerdi.

 

Bir AFM sözcüsü CoinDesk'e verdiği demeçte, AFM'nin kripto pazarları üzerinde henüz benzer yetkilere sahip olmadığını ancak, Kripto Varlıklar Yönetmeliği (MiCA) olarak bilinen AB yasası yürürlüğe girdiğinde bunları elde edebileceğini açıkladı.

 

Van Gerwen, maliyetleri azaltabileceğini söylediği işlemleri desteklemek için dağıtılmış defter teknolojisini kullanan daha fazla uygulama görmek istediğini söylerken bir işlemin aksaması durumunda her zaman merkezi otoritelere ihtiyaç duyulacağı konusunda ise uyarıda bulundu.

 

 

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jack Schickler

Jack Schickler, Belçika'nın Brüksel kentinde kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiri. Daha önce MLex haber sitesi için mali düzenlemeler hakkında yazıları yayımlandı. Avrupa Komisyonu ve Birleşik Krallık Hazinesi'nde konuşma yazarı ve politika analisti olarak görev yaptı. Herhangi bir kripto varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
"Yasanın Asıl Kapsamı SPK’nın Getireceği İkincil Düzenlemeler Sonrasında Görülecek"

19 Temmuz 2024 16:59

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk