Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Hintliler, Uluslararası Borsalara 3,8 Milyar Dolardan Fazla Taşıdı

Çalışma, Hindistan’daki kripto endüstrisinin, yürürlükteki vergi anlayışı altında sağlıklı olmadığını söylüyor.

4 Ocak 2023 12:13

Güncellenme: 4 Ocak 2023 14:01

Yeni Delhi merkezli teknoloji politikası düşünce kuruluşu Esya Centre’ın Hindistanda’ki kripto endüstrisi üzerine yaptığı araştırmaya göre, Hintliler, ülkedeki düzenleyicinin 1 Şubat 2022 tarihinde açıkladığı sert kripto vergi kurallarının ardından, yerelden uluslararası kripto borsalarına 3,8 milyar dolardan fazla taşıdı.


Yayınlanan raporda, 2022 yılı Şubat-Ekim döneminde toplam 3.852 milyar dolar (32.000 INR) taşınırken “Bu tutarın kümülatif hacmine denk gelen 3.055 milyon dolar, mali yılın altı ayı içinde offshore edildi” ifedeleri kullanıldı.


Söz konusu rapor, Hindistan'ın çok tartışılan kripto vergi anlayışının yerel borsalara yönelik etkisinin ilk parasal tahminini verdiği için oldukça önemli.


Başbakan Narendra Modi yönetimindeki hükümet, 1Şubat 2022'de kripto gelirlerine yüzde 30 vergi ve tüm işlemlerin için çıkış yerinde yüzde 1 vergi (TDS) uygulanacağını açıklarken yüzde 30’luk vergi 1 Nisan'dan itibaren, yüzde 1’lik TDS ise 1 Temmuz'dan itibaren yürürlüğe girmişti.


Hükümet vergileri açıkladığında, kripto sektörü bu uygulamanın likiditeyi sonlandıracağına yönelik iddiasının arkasında duramadı. Esya Center’ın raporu, uzun tartışmalara neden olan yüzde 1’lik TDS vergisi sonrasında ülkedeki yerel borsaların sadece dört ay içinde mevcut işlem hacimlerinin yüzde 81’ini kaybettiğini göstermesi bakımından da son derece önemli bir çalışma olarak görünüyor.


Yüzde 30’luk vergi diliminin uygulamaya alınmasından bir süre önce, Hindistan'ın en büyük borsalarından WazirX'in CEO'su ve kurucusu Nischal Shetty, “İnsanların şimdi yapacakları şey, yerel sistemin bir parçası olmamanın yollarını bulmak olacaktır” demişti.


Rapor ayrıca, Hindistan'ın Sanal Dijital Varlık (VDA) endüstrisinin yürürlükteki vergi politikasıyla sağlıklı devam etmediğini ve kurgulanan senaryonun yaklaşık tüm Hintli merkezi VDA kullanıcılarını uluslararası döviz borsalarına taşıyacağını belirtti.


 

 


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Amitoj Singh

Amitoj Singh, CoinDesk'in Hindistan ile ilgili konulardan sorunlu ve düzenlemeler konusunda uzman muhabiridir. Daha önce CNN, Al Jazeera, Business Insider, Columbia Global Reports için yazmıştır. Daha önce, dünya çapında Hintliler için haber ağı olan NDTV'de (New Delhi Television Ltd.) Baş Sunucu ve Haber Editörüydü ve öncü haber organizasyonunda 12 yıl geçirdi. Amitoj, az miktarda Bitcoin ve Ether'e sahip.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitget Türkiye, Anında Nakit Dönüşümünü Başlatıyor

28 Kasım 2023 12:19

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk