Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Hindistan’da Maliye Bakanı Merkez Bankası'nın Kripto Yasağı Çağrısını Tekrarladı

Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, kripto para mevzuatı hakkında bir dizi yazılı soruyu yanıtladı

18 Temmuz 2022 13:04

Güncellenme: 18 Temmuz 2022 15:35

Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, Hindistan merkez bankasının (RBI) kripto para birimlerini parlamentonun alt meclisinde yasaklama tavrını yineledi, ancak önemli uluslararası işbirliği olmadan hiçbir mevzuatın mümkün olamayacağını belirtti.


Nirmala Sitharaman’ın açıklaması, milletvekili Thirumaavalavan Thol'un beş yazılı sorusuna yanıt olarak geldi. 


Sorular arasında, RBI'nin son 10 yılda Hindistan'da kripto para kullanımına kısıtlama getiren herhangi bir bildirim yayınlayıp yayınlamadığı ve hükümetin Hindistan'da kripto para kullanımını kısıtlayan herhangi bir yasa çıkarma planı olup olmadığı yer aldı.


Sitharaman, "RBI, kripto para birimlerinin yasaklanması gerektiğin, düşünüyor. RBI'nin kripto konusundaki duruşu bir süredir değişmedi” derken Hindistan merkez bankası başkan yardımcısı T Rabi Shankar 14 Şubat’ta yaptığı açıklamada  “kripto para birimini yasaklamanın belki de Hindistan'a en açık şekilde tavsiye edilen seçim olduğunu” söylemişti.


Sitharaman, RBI, sektörle ilgili mevzuatın çerçevesinin çizilmesini tavsiye etti. RBI, kripto para birimlerinin yasaklanması gerektiği görüşünde. Kripto para birimleri doğaları gereği sınırsızdır ve uluslararası işbirliği gerektirir. Bu yüzden, herhangi bir düzenleme veya yasaklama mevzuatı ancak risklerin ve faydaların değerlendirilmesi ve ortak sınıflandırma ve standartların evrimi konusunda önemli uluslararası işbirliği ile etkili olabilir” ifadelerini kullandı.


Sözkonusu soru, ödeme işlemcilerinin kripto borsalarını kesmesinin ardından kripto para birimlerindeki gölge yasaktan RBI'nin sorumlu olduğunu gösteren raporun ardından geldi.


Soruda, "Hindistan Rezerv Bankası'nın (RBI) son on yılda Hindistan'da Kripto Para Birimi'nin ihracının, satın alınmasının, satılmasının, tutulmasının ve dolaşımının kısıtlanmasıyla ilgili talimatlar, genelgeler, talimatlar, uyarılar vb. yayınlayıp yayınlamadığı, eğer böyle bir işlem yapıldıysa bunun detaylarının ne olduğunu soruldu.


RBI'nin düzenlemeye tabi kuruluşlarının sanal para birimleriyle işlem yapmasını yasaklayan ancak daha sonra Hindistan Yüksek Mahkemesi tarafından iptal edilen 6 Nisan 2018 tarihli genelge dışında, 1. soruya verilen yanıt, kripto para birimlerinin kullanımını yasaklayan yeni bir genelge ortaya koymuyor.


Mayıs ayında, üst düzey bir hükümet yetkilisi olan Ajay Seth, Hindistan'ın kripto para birimini muhtemelen yasaklamasıyla ilgili soruları yanıtlarken benzer bir duruma işaret etmiş ve "Ne yaparsak yapalım, yasaklamayı seçen ülkeler bunu yapabilirler. Küresel bir fikir birliği olmadıkça başarılı olamaz” yorumunu yapmıştı.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Amitoj Singh

Amitoj Singh, CoinDesk'in Hindistan ile ilgili konulardan sorunlu ve düzenlemeler konusunda uzman muhabiridir. Daha önce CNN, Al Jazeera, Business Insider, Columbia Global Reports için yazmıştır. Daha önce, dünya çapında Hintliler için haber ağı olan NDTV'de (New Delhi Television Ltd.) Baş Sunucu ve Haber Editörüydü ve öncü haber organizasyonunda 12 yıl geçirdi. Amitoj, az miktarda Bitcoin ve Ether'e sahip.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
"Yasanın Asıl Kapsamı SPK’nın Getireceği İkincil Düzenlemeler Sonrasında Görülecek"

19 Temmuz 2024 16:59

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk