Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Hindistan Sanal Dijital Varlıklara İlişkin Vergi Kurallarını Başlangıç Tarihinden Önce Açıkladı

Sanal dijital varlıklar için kaynağında kesilen yüzde 1'lik vergi 1 Temmuz'da başlıyor.

23 Haziran 2022 09:16

Güncellenme: 23 Haziran 2022 11:33

Hindistan Maliye Bakanlığı, tartışma yaratan ve yakında uygulanacak olan kaynağında yüzde 1 vergi (TDS) hükmüne ilişkin raporlama mekanizmasını netleştirmek için yönergeler yayınladı.


CoinDesk daha önce Hindistan'ın bu hükmü nasıl netleştireceğini haberleştirmişti.


1 Temmuz'da yürürlüğe girecek olan yüzde 1'lik TDS yükümlülüğü, Hindistan'ın yakın dönemde yürürlüğe giren kripto vergi yasasının en tartışmalı bölümünü oluşturuyor. Tüm kripto işlemlerinde yüzde 30 sermaye kazancı vergisi uygulayan başka bir hüküm de 1 Nisan'da yürürlüğe girmişti.


TDS, platformlarında satıcılar adına vergi ödeyen borsalara uygulanan bir yükümlülük. İşlem değerinin yüzde1'i olarak hesaplanacak ve satıcı, yüzde 1 TDS'yi toplam yüzde 30'luk vergi yükümlülüğünden mahsup edebilecek.


Hükümetten yapılan açıklama, tarafların sanal bir dijital varlık işlemini bildirmesi gereken zaman çizelgesini de netleştirdi. Hükümet, işlemin yapıldığı ayın sonundan itibaren 30 gün içinde bir işlemden kendisinin haberdar edilmesi gerektiğini ve kesilen tutarın aynı zaman dilimi içinde hükümete ödenmesi gerektiğini netleştirdi.


İşlemin bildirileceği format da hükümet tarafından belirlendi. Bir beyanname ve bir makbuzun ikili rolünü oynayacak olan 26QE başlıklı yeni bir form tanıtılacak.


Yeni kurallar ayrıca vergi indirimini ödemekle yükümlü kişinin, hükümete bildirilmesi için vade tarihinden itibaren 15 gün içinde alacaklıya bir TDS belgesi vermesi gerektiğini de şart koşuyor.


Dijital bir varlığın devri için yapılan ödemenin ayni olduğu durumlarda verginin önceden ödenmesi gerekli olacak.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Amitoj Singh

Amitoj Singh, CoinDesk'in Hindistan ile ilgili konulardan sorunlu ve düzenlemeler konusunda uzman muhabiridir. Daha önce CNN, Al Jazeera, Business Insider, Columbia Global Reports için yazmıştır. Daha önce, dünya çapında Hintliler için haber ağı olan NDTV'de (New Delhi Television Ltd.) Baş Sunucu ve Haber Editörüydü ve öncü haber organizasyonunda 12 yıl geçirdi. Amitoj, az miktarda Bitcoin ve Ether'e sahip.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
2024 ABD Seçimlerinde Kripto: Cumhuriyetçilerin Yeni Silahı

22 Temmuz 2024 18:10

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk