Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Hindistan, 2023 Bütçesinde Kısıtlayıcı Kripto Vergi Kurallarını Devam Ettiriyor

Hindistan, 2002’de kripto sektöründe kârlar üzerinden yüzde 30 vergi ve kaynakta yüzde 1 vergi (TDS) kesintisi uyguladı.

1 Şubat 2023 13:22

Güncellenme: 1 Şubat 2023 15:42

Hindistan, 2023'te kısıtlayıcı kripto vergisi kurallarını aynen uygulayacağını açıkladı.


Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, ülke bütçesini açıkladığı toplantıda, kripto, sanal dijital varlıklar, blok zinciri veya merkez bankası dijital para birimlerinden (dijital rupi) söz etmedi.


Hindistan, geçtiğimiz yıl, yüzde 30 kâr vergisi ve tüm işlemlerde geçerli olmak üzere kaynakta yüzde 1 vergi kesintisi (TDS) ile kripto işlemlerine katı vergiler uyguladı. 


Sitharaman’ın açıklamasının ardından ülkedeki kripto ticaret hacimleri anında düşüş gösterirken Hintliler dokuz ay içinde ticaret hacminde 3.8 milyar dolardan daha fazla bir tutarı uluslararası kripto borsalarına taşıdı.


CoinDesk’in hafta başındaki haberinde duyurduğu gibi, ülkede düzenleme alanında görevli kişiler, kamuya açık vergi indirimi konusunda umutlu olduklarını ancak özel alanda bunun pek mümkün olamayacağını belirtmişlerdi.


Ülkenin vergi politikasına karşılık, sektörün öncelikli talebi ile düşünce kuruluşlarının tavsiyesi, TDS’nin yüzde 0,01'e ya da en az yüzde 0,1 seviyesine indirilmesi yönündeydi.


Hindistan kripto borsası WazirX'in Başkan Yardımcısı Rajagopal Menon, konuyla ilgili olarak verdiği demeçte, mevcut kripto vergilerindeki hiçbir değişikliğin Hint kripto şirketlerini cennete giden merdivenlerde terkettiğini söylerken, “Hükümetin bu konuya bakışını yeniden gözden geçireceğini umuyoruz” ifadelerini kullandı.Daha Fazla Oku

    Hindistankripto vergisi2023Nirmala Sitharaman

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Amitoj Singh

Amitoj Singh, CoinDesk'in Hindistan ile ilgili konulardan sorunlu ve düzenlemeler konusunda uzman muhabiridir. Daha önce CNN, Al Jazeera, Business Insider, Columbia Global Reports için yazmıştır. Daha önce, dünya çapında Hintliler için haber ağı olan NDTV'de (New Delhi Television Ltd.) Baş Sunucu ve Haber Editörüydü ve öncü haber organizasyonunda 12 yıl geçirdi. Amitoj, az miktarda Bitcoin ve Ether'e sahip.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Kripto Cumhuriyetçi Adayların Gündeminde

7 Aralık 2023 18:10

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk