Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Hamas Milyonlarca Kripto Bağışı Topladı

Ancak bu meblağın devlet desteğiyle toplanan hacme kıyasla düşük olması oldukça muhtemel.

12 Ekim 2023 09:32

Güncellenme: 12 Ekim 2023 09:37

Wall Street Journal'ın (WSJ) adli tıp firması Elliptic ve Tel Aviv yazılım şirketi BitOK'un verilerine dayanan habere göre, Hamas terör örgütü ve örgüte bağlı kuruluşlar milyonlarca kripto para bağışı aldı.


Elliptic, Filistin İslami Cihad'ın Ağustos 2021 ile Haziran 2023 arasında 93 milyon dolarlık kripto para aldığını söyledi. Haberde, Hamas'ın aynı zaman diliminde yaklaşık 41 milyon dolar topladığı belirtildi.


Kripto genellikle ABD kontrolündeki küresel finansal sistemden beslenmeyen gruplar ve uluslar için kaçamak bir finansman yöntemi olarak görülüyor. Örneğin Kuzey Koreli hackerlar, çeşitli protokolleri ve projeleri hackleyerek milyonlarca dolarlık kripto para kazanıyor. Birçok kripto para biriminin gizliliği koruyan doğası nedeniyle, bu fon akışlarını takip etmek zor ve bu da devlet kurumları arasında endişe yaratıyor.


İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, WSJ'ye verdiği röportajda “Bunların takibini yapmak kolay bir iş değil” diyor.


CoinDesk, haziran ayında Hamas'ın militan kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın 2021'in başından bu yana 100,000 dolara kadar bitcoin (BTC) aldığını ve İsrail ile Hamas'ın karşılıklı roket saldırıları düzenlediği mayıs ayında bağışlarda artış olduğunu bildirmişti. Blok zinciri analitik firmalarından alınan verilere ve CoinDesk’in analizlerine göre, Binance bu işlemlerin merkezi oldu.


Yine de kripto, Hamas ve Lübnan merkezli Filistin İslami Cihad ve Hizbullah gibi bağlı gruplar için ana para kaynağı değil. ABD hükümetine göre İran, yılda 100 milyon dolar ile açık ara en büyük finansman kaynağı.


Blok zinciri istihbarat firması TRM Labs’in hukuk ve hükümet işleri başkanı Ari Redbord’a göre, "Kripto, Hamas'ın bağış toplama stratejisinin çok küçük bir parçası.”


Daha Fazla Oku

    kriptoİsrailhamasterör

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Ben Schiller

Ben Schiller, CoinDesk'in özellikler ve görüşlerden sorumlu yönetici editörüdür. Daha önce, BREAKER Magazine'de yazı işleri müdürü ve Fast Company'de kadrolu yazardı. Biraz ETH, BTC ve LINK'e sahip.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
El Salvador’un Bitcoin Yatırımları “Sağlama Alındı”

4 Aralık 2023 18:03

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk