Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Güney Kore’den Milyarlarca Dolarlık Kripto Soruşturmasında Üç Kişiye Tutuklama

Güney Koreli yetkililer yabancı kripto para borsaları ve şirketlerinin dahil olduğu soruşturma çerçevesinde “olağandışı işlemler” yürütüldüğünü ve 3,4 milyar doların yurt dışına kaçırıldığına dair iddiaları inceliyor

12 Ağustos 2022 10:38

Güncellenme: 12 Ağustos 2022 14:26

Yerel basının Perşembe günü yaptığı habere göre Güney Koreli savcılar “olağandışı” aktivitelerin tespit edildiği yabancı kripto para borsalarındaki işlemler ve kripto yatırımlara ilişkin yürütülen büyük bir soruşturma kapsamında beş kişiye tutuklama emri verdi.


Habere göre tutuklanan üç şahıs Seul’deki çok uluslu bir banka üzerinden yurt dışına 400 milyar Güney Kore wonu (yaklaşık 307 milyon dolar değerindeki) aktardığı belirtiliyor.


Bloomberg’ün haberine göre ise üç şahıs hakkında yapılan suçlamalar “paravan şirketler kurmak ve ruhsatsız kripto para trade işlemi yapmak” üzerine.


Habere göre söz konusu tutuklamalar, yurt dışına 3,4 milyon dolar değerinde fon aktarılması ve “yasadışı kriptoyla ilişkili aktivitelerle” bağlantısı nedeniyle yürütülen ülkenin iki büyük yerel ticari bankası Woori ve Shinhan’ın yer aldığı soruşturma kapsamında gerçekleşti.


Yerel basının yaptığı habere göre yöneltilen suçlamalar arasında şüphelilerin küresel kripto para borsalarına kıyasla kripto paraların Güney Koreli borsalarda daha yüksek değerden işlem görmesi anlamına gelen “kimchi premium” uygulamasından da faydalandığı belirtiliyor.


Geçtiğimiz yılın başında meydana gelen Terraform Labs’in çöküşünün ardından Güney Koreli yetkililer yerel kripto sektöründe sert önlemleri hayata geçiriyor. 


Haziran ayında yetkililer Terra’nın kurucu ortağı Daniel Shin’in evine ve şirketle bağlantısı olan yedi kripto borsasının ofislerine baskın düzenlemişti.


Güney Kore Finansal Hizmetler Komisyonu Başkanı Kim Joo-hyun ülkedeki finansal regülatörler ve kanun yapıcıların yeni kripto düzenlemelerin değerlendirme süreçlerini hızlandıracaklarını açıklamıştı.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sandali Handagama

Sandali Handagama, kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiridir. Columbia Üniversitesi gazetecilik yüksek lisans programından mezun oldu ve 2020'de Overseas Press Club Foundation'ın iş haberciliği bursunu aldı. The Guardian, The Nation ve Popular Science dahil olmak üzere çeşitli yayınlara katkıda bulundu. Sandali'nin kripto birikimi bulunmuyor ve @iamsandali olarak tweet atıyor

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitcoin Fonlama Oranları %100'e Çıkarak Yatırımcılar için Yeni Fırsatlar Yarattı

27 Şubat 2024 10:58

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk