Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Güney Kore Kripto ICO’larına Dair Yasağı Kaldırmalı

Kore Merkez Bankası (Bank of Korea) Terra gibi bazı şirketlerin ülke dışında yapılar kurup bunlar üzerinden yasağı delebildiklerine işaret ediyor.

30 Ağustos 2022 14:34

Güncellenme: 30 Ağustos 2022 17:20

Kore Merkez Bankası’nın Pazartesi günü yayımladığı bir rapora göre halihazırda ülkede yasaklanmış olan Coin halka razı (ICO) yapısının kurumsal bir boyuta taşınması gerektiğinin altını çiziyor.


Güney Kore’nin finansal dünyasını düzenleyen kurumu Finansal Hizmetler Komisyonu ülkede faaliyet gösteren yerel oyuncuların ICO yapmasını 2017’de yasaklamıştı. Bugün merkez bankası ICO’ları yasaklamaktansa düzenlemelerle çerçevesinin çizilmesi noktasında görüş belirtiyor ve yasağın etkili olamadığına vurgu yapıyor. 


Güney Kore’deki düzenleyici kurumlar ülkenin vatandaşı olan Do Kwon’un kurduğu Terra kripto platformunun bu yılın başında çökmesinden sonra yerel kripto endüstrisinin üzerinde önemli bir baskı kurmuş durumda. Düzenleyiciler, Terra’yı soruşturmanın yanı sıra yerelde riskli işler yapan bazı diğer platformlara da dikkat çekiyor. Finansal düzenleme kurumu yeni kripto düzenlemelerinin bir an önce kabul edilmesine yardımcı olmayı hedeflediklerini belirtiyor.


Terra gibi bazı Güney Kore’li şirketler ülke dışında yapılar kurup bunların üzerinden dijital token ihraç ederek ve bu token’ların yerel borsalarda listelenmesini sağlayarak bu yasağı delebildi. 


Kore Merkez Bankası, yayımladığı raporda ülkenin hızla gelişen kripto çerçevesini doğru değerlendirmek gerektiğini söylüyor ve MiCA’ya bolca referans vererek Dijital Varlıklar Temel Kanunu’nun çıkarılmasını vurguluyor.


Merkez bankası, fiyatı başka bir yabancı varlığın fiyatına endekslenen kripto paralar olan stabil coin’lerin regüle edilmesine dair MiCA’daki vurguları hatırlatıyor. Kore Merkez Bankası, Güney Kore’nin neden MiCA benzeri bir kural seti oluşturması gerektiğine dair tezine örnek olarak Terra’nın çöküşünü gösteriyor. Avrupa Birliği, MiCA ile lisanslama çerçeveleri oluşturma ve kripto para çıkaranlara dair sermaye yeterliliği ve diğer standartları geliştirme adımları atıyor. 

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sandali Handagama

Sandali Handagama, kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiridir. Columbia Üniversitesi gazetecilik yüksek lisans programından mezun oldu ve 2020'de Overseas Press Club Foundation'ın iş haberciliği bursunu aldı. The Guardian, The Nation ve Popular Science dahil olmak üzere çeşitli yayınlara katkıda bulundu. Sandali'nin kripto birikimi bulunmuyor ve @iamsandali olarak tweet atıyor

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: BTC Açık Opsiyonları Zirvede, Analistlerin Yeni Beklentisi 83 Bin Dolar

8 Haziran 2024 00:51

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk