Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Google, Sahte Kripto Uygulamaları Yükleyen Dolandırıcılara Karşı Hukuki İşlem Başlattı

Davalıların, "Google'a ve en az yaklaşık 100.000 Google kullanıcısına zarar vermek" amacıyla yüzlerce telsiz dolandırıcılığı eylemi gerçekleştirdikleri söyleniyor.

4 Nisan 2024 16:45

Güncellenme: 4 Nisan 2024 17:14

Başlarken

• Google, sahte uygulamaları Google Play'e yükledikleri iddia edilen bir grup dolandırıcıya dava açıyor.


• Mağdurlar, davanın "hayali" olarak nitelendirdiği yüksek getiri vaatleriyle uygulamaları indirmeye ikna edildi.


• Bir Google sözcüsü, davayı kötü niyetli aktörlerle nasıl başa çıkılacağı konusunda bir örnek oluşturma "benzersiz bir fırsat" olarak tanımladı.


Google, sahte yatırım uygulamalarını Google Play'e yükledikleri iddia edilen kripto dolandırıcılarına karşı bir dava açtı.


Perşembe günü New York'un Güney Bölgesi'nde açılan dava, Yunfeng Sun ve Hongnam Cheung'un "Google'a ve en az yaklaşık 100.000 Google kullanıcısına zarar vermek" amacıyla yüzlerce telsiz dolandırıcılığı eylemi gerçekleştirdiğini iddia ediyor.


Davalıların, sahte uygulamalarını Google Play'e yükleyebilmek için Google'a "kimlikleri, konumları ve yüklenen uygulamanın türü ve doğası hakkında, fakat bunlarla sınırlı olmamak üzere, çok sayıda yanlış beyanda bulundukları" belirtiliyor.


Mağdurlar, kripto para ve diğer ürünlere yatırım yaparak yüksek getiri vaatleriyle uygulamaları indirmeye ikna edildi; dava, bu vaatleri "hayali" olarak nitelendirdi. Mağdurlar bakiyelerini çekmeye çalıştıklarında, yatırımlarını ve sözde kazançlarını geri alabilmek için çeşitli ücretler ödemeleri istendi.


Google'ın genel hukuk müşaviri Halimah DeLaine Prado, CNBC'ye verdiği bir röportajda, "Bu, kaynaklarımızı kullanarak kötü niyetli aktörlerle mücadele edebileceğimiz benzersiz bir fırsat. Bu aktörler, kullanıcılarımızdan bazılarını dolandırmak için geniş çaplı bir kripto şeması yürütüyordu," dedi. "Bu [dava], sadece kullanıcıları korumak için kaynaklarımızı kullanmamıza olanak tanımakla kalmıyor, aynı zamanda gelecekteki kötü niyetli aktörlere karşı bu tür davranışlara tahammül etmediğimizi gösteren bir örnek teşkil ediyor."


Daha Fazla Oku

    googlePlay StoreDüzenlemeler

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jamie Crawley

Jamie, çeşitli mecralarda iki yıl boyunca kripto ve blockchain hakkında geniş kapsamlı yazılar yazdıktan sonra Şubat 2021'de CoinDesk'e muhabir olarak katıldı. Kriptodan uzak olan Jamie, hevesli bir koşucu ve sporla ilgili her şeyin hayranı. Küçük miktarlarda BTC, ETH, ADA ve LTC'ye sahip.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitcoin ETF'leri 19 Günlük Giriş Serisini Bozdu

18 Haziran 2024 14:43

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk