Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

GoDaddy, Eth.link Adresinin Satışı Üzerine Dava Edildi

Web3 alan adı hizmeti Ethereum Name Service ve Virgil Griffith'in arkasındaki şirket, GoDaddy'nin yanlış bir şekilde alan adının süresinin dolduğunu açıkladığını ve daha sonra zamanından önce üçüncü bir tarafa satılmasına izin verdiğini iddia ediyor.

9 Eylül 2022 12:41

Güncellenme: 9 Eylül 2022 16:09

Ethereum topluluğu tarafından kullanılan .eth ile biten tüm web adreslerinden sorumlu olan Ethereum Name Service'in geliştiricisi, GoDaddy'ye ENS'yi çalıştırmak için hayati önem taşıyan eth.link alan adının satışı konusunda dava açtı.


Pazartesi günü yapılan bir şikayette, Web3 alan adı hizmetinin arkasındaki şirket olan True Names Ltd., GoDaddy'nin yalnızca eth.link kullanıcılarına alan adı kaydının sona erdiğini yanlış bir şekilde duyurmakla kalmayıp, aynı zamanda alan adını, kayıda geri dönmeden ve yeniden satın alınabilmesi için uygun koşullar sağlanmadan önce sattı.


Eth.link, .eth adreslerine ulaşmaya çalışan kullanıcıların gerçekten yapabildiğinden emin olmaya yardımcı oldu. MetaMask ve diğer Web3 özellikli tarayıcılar .eth sitelerine sorunsuz bir şekilde ulaşabilir, ancak geleneksel tarayıcılar bunu yapamaz. Eth.link bir köprü sağladı. 


Alan adı kaydı yenilemeleri genellikle basittir, ancak eth.link kaydını yenileme yetkisine sahip olan kişi Virgil Griffith, şu anda Kuzey Korelilere yaptırımlardan kaçınmanın bir yolu olarak kriptonun nasıl kullanılacağı konusunda talimat verdiği için 63 aylık bir hapis cezasına çarptırıldı.


ABD Arizona Bölgesi Bölge Mahkemesi'nde yapılan şikayet, kaydın 26 Temmuz 2023'te sona ereceğini iddia ediyor, ancak Ağustos ayında GoDaddy yanlış bir şekilde 26 Temmuz 2022'de sona erdiğini açıkladı. GoDaddy alan adının 5 Eylül 2022'de tekrar satın alınabileceğini söylemişti, ancak eth.link 3 Eylül'de üçüncü bir taraf olan kripto start-up'ı Manifold Finance'e satıldı.


Şikayette, "GoDaddy bunu yaparken, Davacı True Names Ltd.'yi gelir kaynağını yok etti. Satış, değerli bir kripto para birimi ağını devre dışı bırakacak ve dikkatsizce kötü amaçlı oyuncuların kullanımına açık olma riskini ortaya çıkaracaktır,” denildi.


Davacılar True Names ve Griffith, yasal masraflar hariç en az 75,000 ABD Doları değerinde tazminat talep ediyor ve davalılar GoDaddy, Inc., GoDaddy.com LLC ve doğrudan veya dolaylı olarak eth.link süresinin dolmasına ve üçüncü taraflarca satın alınmasına izin veren tüm çalışanlara veya kuruluşlara karşı geçici bir kısıtlama emri talep ediyor.


ENS, 17 Ağustos itibariyle iki milyon alan adı kaydına sahipti.


eth.link açılış sayfasında şu anda yeni sahibi Manifold Finance'ten hizmetlerin önümüzdeki hafta içinde geri yükleneceğini belirten bir mesaj görüntüleniyor. Domain Name Wire, Manifold'un eth.link için 851,919.30 dolar ödediğini bildirdi.


GoDaddy açıklama talebine hemen yanıt vermedi.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sandali Handagama

Sandali Handagama, kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiridir. Columbia Üniversitesi gazetecilik yüksek lisans programından mezun oldu ve 2020'de Overseas Press Club Foundation'ın iş haberciliği bursunu aldı. The Guardian, The Nation ve Popular Science dahil olmak üzere çeşitli yayınlara katkıda bulundu. Sandali'nin kripto birikimi bulunmuyor ve @iamsandali olarak tweet atıyor

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 67 Bin Dolar Civarında Sabit, CRV Düşüşte

13 Haziran 2024 15:59

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk