Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Gensler'a Göre Kripto Borsaları Nitelikli Saklayıcılar Olmayabilir

SEC Başkanı, "Bir kripto para alım-satım platformunun, kendisinin nitelikli bir saklayıcı olduğunu iddia etmesi, öyle olduğu anlamına gelmez" diyor.

3 Mart 2023 08:34

Güncellenme: 3 Mart 2023 08:41

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, kripto borsalarının, yatırım danışmanları için güvenli "nitelikli saklayıcılar" olabileceği fikrine karşı çıktı.


Yatırımcı Danışma Komitesi toplantısında konuşan Gensler, kısa zaman önce önerilen ve yatırım danışmanlarını, kripto para birimleri de dahil olmak üzere, varlıkların saklanması için nitelikli saklayıcılar aramaya iten kuralın, mevcut koruma kurallarında "önemli değişiklikler" yapacağını söylerken kripto borsalarının mevcut kurallarla güvenilir kabul edilmemesi gerektiğini de vurguladı.


Gensler, "Yatırım danışmanları, genel çalışma yöntemleri nedeniyle kripto ticaret ve borç verme platformlarını nitelikli saklayıcılar olarak göremezler. Açık olmak gerekirse, bir kripto ticaret platformunun kendisinin nitelikli saklayıcı olduğunu iddia etmesi, öyle olduğu anlamına gelmez." dedi.


SEC başkanı kripto sektöründeki son iflaslara işaret ederek, müşterilerin bu platformlarda tutulan varlıklarının doğrudan müşteriler yerine artık iflas masasına aktarıldığını belirtti.


Gensler "Öneri, Kongre'nin 2010'da çıkardığı yasada değişiklik yapıyor. Böylece saklama kuralını, bir yatırımcının yalnızca fonlarını veya menkul kıymetlerini değil tüm varlıklarını kapsayacak şekilde genişletebileceğiz. Kongre, mali kriz ve Bernie Madoff'un yolsuzlukları sonucunda saklama kuralını genişletmek için bize yeni yetkiler verdi. Genişletilen saklama kuralı, danışmanların, yatırımcıların varlıklarını uygunsuz veya istismar edecek şekilde kullanmamaları ve kaybetmemelerini sağlamaya yardımcı olacaktır" dedi.Daha Fazla Oku

    SECGenslerkripto borsalarısaklayıcı

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Nikhilesh De

Nikhilesh De, CoinDesk'in düzenleyicileri, yasa koyucuları ve kurumları kapsayan küresel politika ve düzenlemelerden sorumlu yönetici editörüdür. BTC'de 50 dolar ve ETH'de 20 dolar'dan fazla varlık sahibi. 2020'de Kriptopara Gazetecileri ve Araştırmacıları Derneği tarafından Yılın Gazetecisi seçildi.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Dogecoin Fiyat İstikrarı Konusunda Bitcoin’i Geride Bıraktı

22 Eylül 2023 17:57

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk