Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Gemini ve Genesis, Mahkemenin Earn Programını Hedef Alan SEC Davasını Reddetmesini İstiyor

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, iki kuruluşun da Gemini’ye ait Earn programı aracılığıyla kayıt dışı menkul kıymet satışı yaptığını iddia ediyor.

29 Mayıs 2023 16:39

Güncellenme: 29 Mayıs 2023 16:49

Gemini borsası ve iflas eden kripto borç sağlayıcısı Genesis Global Capital, ABD mahkemesinden Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) açtığı davayı reddetmesini istiyor.


SEC, ocak ayında New York’taki bir mahkemede açtığı davada, mevzubahis iki şirketin Gemini’ye ait Earn ürünü aracılığıyla kayıt dışı menkul kıymet satışları gerçekleştirdiğini söylemişti. İddiaya göre şirketler “yüz binlerce yatırımcıdan milyarlarca dolar değerinde kripto varlık elde etti.”


Düzenleyicinin şikayetinde şu ifadeler yer alıyordu: “Belgede belirtildiği üzere Genesis, Gemini Earn kullanıcılarına faiz ödemek ve gelir elde etmek amacıyla yatırımcıların kripto varlıklarını nasıl kullanacaklarına dair sahip olduğu bilgileri kendi lehine kullanmıştır.”


Gemini yetkilileri ise kendilerini şöyle savundu: “Earn programı herhangi bir borç verme veya borçlanma gerektirmemektedir. Tüm tarafların onayı olmadan bir borç verenin varlıklarını devretmenin bir yolu da yoktur.”


Ayrıca SEC, dava dosyasında Genesis, Gemini ve Earn kullanıcıları arasında imzalanan Master Dijital Varlık Kredi Sözleşmesi’nin (MDALA) “herhangi bir yasaya bağlı olarak düzenlenmediğini” de iddia etti.


Daha sonra mahkeme, SEC’in MDALA’nın güvensiz bir sözleşme olduğunu “yeteri kadar kanıtlayamaması” sebebiyle bu iddiayı kabul etmedi.


SEC, Genesis’in yaklaşık 340 bin Gemini Earn kullanıcısına ait 900 milyon dolara sahip olduğunu ve iflas başvurusunda bulunmadan kısa bir süre önce para çekme işlemlerini durdurduğunu belirtti.


SEC Başkanı Gary Gensler, "Genesis ve Gemini'nin, yatırımcıları korumak için tasarlanmış açıklama gereksinimlerini atlayarak halka kayıtsız menkul kıymetler sunduğunu iddia ediyoruz" dedi. Gemini'nin kurucu ortağı Tyler Winklevoss ise bu iddianın “asılsız bir park cezasından farkı olmadığını” söyledi.


Daha Fazla Oku

    GeminiGenesisSEC

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sandali Handagama

Sandali Handagama, kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiridir. Columbia Üniversitesi gazetecilik yüksek lisans programından mezun oldu ve 2020'de Overseas Press Club Foundation'ın iş haberciliği bursunu aldı. The Guardian, The Nation ve Popular Science dahil olmak üzere çeşitli yayınlara katkıda bulundu. Sandali'nin kripto birikimi bulunmuyor ve @iamsandali olarak tweet atıyor

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Demokratlar, Fed'in Faiz Oranını Düşürmesi Gerektiğini Düşünüyor

11 Haziran 2024 16:57

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk