Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

FTX’in Eski Mali Denetçisi SEC Tarafından Dava Edildi

Düzenleyici, firmanın denetçi bağımsızlığı kurallarını ihlal eden müşterilerle sözleşme imzaladığını iddia ediyor.

2 Ekim 2023 13:38

Güncellenme: 2 Ekim 2023 17:29

İflas eden kripto borsası FTX’in eski denetim firması Prager Metis, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından ABD denetçi bağımsızlığı kurallarını ihlal etmekle suçlandı.


SEC’in dava dosyasına göre firma, düzenleyicilere kayıtlı 62 kuruluş da dahil olmak üzere birçok müşterisinin federal menkul kıymetler yasalarını çiğnemesine yardım ediyor. Dosyada denetçiye karşı bir ihtiyati tedbir kararı alınması, şirketin para cezası ödemesi ve yasa dışı faaliyetlerden elde edilen gelirleri iade etmesi talep ediliyor.


7 milyar dolarlık açık

FTX’in uluslararası kolunu denetlemiş olan Prager Metis, 2021’de 1 milyar dolar gelir elde ettiğini açıklamıştı. CoinDesk kasım ayında FTX’in iflas başvurusunda bulunduğu gün şirketin bilançosunda 7 milyar dolarlık bir açık olduğunu bildirmişti. Bununla birlikte SEC’in şikayeti, denetçinin FTX ile bağlantısından çok firmanın müşterileriyle yaptığı anlaşmalara odaklanıyor.Düzenleyici, şirketin en az Ocak 2019’dan beri bu ihlallerin farkında olduğunu iddia ediyor.


SEC’in Miami bölge ofisi yöneticisi Eric I. Bustillo, yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi: “Denetçi bağımsızlığı hem finansal raporlamanın bütünlüğünü korumak hem de kamu güvenini artırmak adına kritik bir öneme sahiptir. Şikayetimizde de belirttiğimiz gibi, Prager’ın yaklaşık üç yıllık denetimleri, incelemeleri ve sınavları, temel prensiplerimizi sağlayamıyor. Şikayetimiz, denetçi bağımsızlığının yatırımcının korunması için çok önemli olduğunu hatırlatıyor.”Daha Fazla Oku

    FTXprager metisSECdava

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sandali Handagama

Sandali Handagama, kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiridir. Columbia Üniversitesi gazetecilik yüksek lisans programından mezun oldu ve 2020'de Overseas Press Club Foundation'ın iş haberciliği bursunu aldı. The Guardian, The Nation ve Popular Science dahil olmak üzere çeşitli yayınlara katkıda bulundu. Sandali'nin kripto birikimi bulunmuyor ve @iamsandali olarak tweet atıyor

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Starknet Vakfı 'Yakında' 1,8 Milyar STRK Token Tahsis Edecek

8 Aralık 2023 21:10

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk