Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

FTX Kripto Paralarını Bahamalar Devletinin Cüzdanına Transfer Edecek

Sermaye piyasalarını düzenleyen kurum müşterileri korumak için geçici düzenleme adımları attığını belirtti.

18 Kasım 2022 09:15

Güncellenme: 18 Kasım 2022 09:19

Bahamalar Sermaye Piyasaları Kurumu Perşembe akşamı yaptığı açıklama ile FTX’in kripto cüzdanlarındaki varlıklarını devletin kontrolündeki cüzdanlara aktarılması emrini verdiğini açıkladı. Emir geçtiğimiz Cumartesi günü verilmiş. 


Kurumun yayınladığı basın bülteninde bu aksiyonun müşterilerin haklarının korunması amacıyla alındığına vurgu yapıldı.


Basın bülteninde, “Bahamalar Sermaye Piyasaları Kurumu (Komisyon) Bahamalar Anayasa Mahkemesi’nin kendisine verdiği yetki çerçevesinde FTX Digital Markets Ltd. (FDM) bünyesindeki tüm dijital varlıkların güvende tutulması amacıyla, Komisyon’un kontrolündeki cüzdanlara aktarılması emrini vermiştir. FDM müşterilerin haklarını korumak için acil düzenleme aksiyonlarına ihtiyaç duyulmaktadır” deniliyordu.


Komisyon’un bu açıklamayı emri vermesinden beş gün sonra yapmasının nedeni anlaşılamadı. Bu transferin yapılıp yapılmadığı, yapılsa da ne zaman gerçekleştiği de belirtilmedi. Komisyon Başkanı Christina Rolle telefonumuza cevap vermedi.


FTX 11 Kasım’da iflas başvurusunda bulunurken şirketin iştiraki olan yüzden fazla şirket de iflasa sürüklendi. Şirket ayrıca 11 Kasım ‘ı 12 Kasım’a bağlayan gecede hacklendi ve yüz milyonlarca kripto para cüzdanlarından çalındı. 


FTX Hukuk üst yöneticisi Ryne Miller durumun incelendiğine dair bir tweet attı. Bir süre sonra da şirketin varlıklarının soğuk cüzdana çekildiğini belirtti.


Bu basın bülteni FTX’in genel merkezinin bulunduğu Bahamalar ile ABD arasındaki bir hukuki çekişmenin de sonucu olabilir. Komisyon’un bülteninde, FDM’in ABD’deki 11. Madde kapsamında iflas korumasında olup olmadığı belirsizliğini korumaktadır” deniliyordu. 


FTX Digital Markets FTX’in 11. Madde kapsamında iflas koruması talebinden birkaç gün sonra 15 Kasım’da 15. Madde kapsamında iflas başvurusunda bulundu. Daha da tuhafı FDM diğer şirketlerin başvurduğu Delaware eyaletinde değil New York Güney Bölgesi mahkemesine başvuruda bulundu.


FTX avukatları Perşembe günü mahkemeye yaptıkları başvuruda söz konusu başvurunun uluslararası iflas davalarını tanıyan Bahamalar mahkemesinin atadığı ortak iflas yönetim grubunun yaptığını ve amacının ABD’deki başvurulara zarar vermek olduğunu belirttiler.


Avukatlar, “Daha önceden bilgi vermeden 15. Maddeden başvuru yapmak ve bunu Güney Bölgesi’nde yapmak aslında FTX DM’i yargı süreçlerinden ayrıştırmak yönünde bir çabadır ve böylelikle birçok kullanıcının süreçten izole edilmesi amaçlanmaktadır. Normal şartlar altında bu başvuru kabul edilmez ve davalar birleştirilir. Ancak artık normal şartlarda değiliz” diyor.


Avukatlar, Bankman-Fried’in bu kurgu için bahamalar hükümeti ile ortak çalıştığını iddia ediyorlar.


“Bankman-Fried, FTX DM’de kurucu ortak ve tüm mudilerin kaynaklarının kontrolüne sahip biri olarak FTX DM yargılamasını Bahamalar’a yaymak, 11. Madde’yi baltalamak ve kullanıcıların varlıklarını Bahamalar devletinin güdümü altına sokmak istiyor.


Komisyon, basın bülteninde “diğer düzenleyiciler ve otoriteler ile temasa geçeceğini” belirtiyor. 


Komisyon geçtiğimiz Cumartesi yaptığı bir açıklamada FTX’e Bahamalar’da çekim işlemlerine izin verme yönünde bir talimat göndermediğini belirtmişti. FTX ise bunun tersini iddia etmişti. 

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Nikhilesh De

Nikhilesh De, CoinDesk'in düzenleyicileri, yasa koyucuları ve kurumları kapsayan küresel politika ve düzenlemelerden sorumlu yönetici editörüdür. BTC'de 50 dolar ve ETH'de 20 dolar'dan fazla varlık sahibi. 2020'de Kriptopara Gazetecileri ve Araştırmacıları Derneği tarafından Yılın Gazetecisi seçildi.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Demokraside Güven İnşa Etmek: Blockchain ve Güvenli Oylama

2 Haziran 2023 16:19

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk