Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Fransa Meclisi, Kripto Şirketleri İçin Daha Katı Kurallar Uygulayacak

Meclisin salı günü yaptığı oylama, FTX’in çöküşünün ardından yeni bir dönemin başlayacağını gösteriyor.

1 Mart 2023 10:55

Güncellenme: 1 Mart 2023 11:28

Salı günü Fransa Meclisi tarafından yapılan oylamada kripto şirketlerinin daha katı kurallara tabi tutulması kararı alındı. Kararın ilerleyen dönemlerde yasalaşması planlanıyor.


Halihazırda senato tarafından onaylanan tasarı şirket içi kontroller, siber güvenlik ve çıkar çatışmalarıyla ilgili kararları kapsıyor.

Meclise ait bu kararın piyasada yaşanan kargaşalar ve Avrupa Birliği’nin duyurduğu yeni yasalar doğrultusunda alındığı düşünülüyor.

Fransa bir kripto merkezi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Binance ve Bitstamp gibi şirketler ülkenin Sermaye Piyasası Kurulu’na (AMF) sorunsuz bir şekilde kaydolmuş durumdalar. Hükümete kayıtlı olmaları yönetişim ve kara para aklama yasalarına ilişkin kontrolleri içeriyor. Aslında bu durum ülkede ticaret hizmeti sunan tüm şirketler için zorunlu. Fakat henüz hiçbir şirket lisanslı değil ve lisans alma prosedürlerinin çok daha karmaşık olması işleri zorlaştırıyor.

Oylama, FTX borsasının çöküşü ve Kripto Varlık Düzenleme Piyasaları’nın (MiCA) yürürlüğe girmesinden önce aralık ayında Senatör Hervé Maurey tarafından gündeme getirilmişti. Düzenleyiciler bu kararı desteklese de planın uygulanamaz olduğu düşünülmüştü.

Nihayet Fransız parlamentosunun her iki odası, Ocak 2024 itibarıyla şirketleri lisans almaya zorlamadan kayıt altına alabilecekleri bir tasarıda uzlaştı.


Daha Fazla Oku

    Fransakripto şirketleriFTX

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jack Schickler

Jack Schickler, Belçika'nın Brüksel kentinde kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiri. Daha önce MLex haber sitesi için mali düzenlemeler hakkında yazıları yayımlandı. Avrupa Komisyonu ve Birleşik Krallık Hazinesi'nde konuşma yazarı ve politika analisti olarak görev yaptı. Herhangi bir kripto varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Dünyanın En Büyük Bitcoin Vadeli İşlemler ETF’si, 2021 Rekorunu Kırdı

30 Kasım 2023 16:00

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk