Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

“Finansal Hizmetler ve Piyasalar Yasa Tasarısı 2023 Baharına Kadar Geçmeli”

Görüşmeleri yapılan Finansal Hizmetler ve Piyasalar Yasası, düzenleyicilere kripto üzerinde daha fazla güç verecek.

20 Aralık 2022 08:54

Güncellenme: 20 Aralık 2022 09:05

Birleşik Krallık’ta hazine sözcüsü,  CoinDesk'e e-posta aracılığıyla yaptığı açıklamada, Birleşik Krallık'ın, düzenleyicilere kripto üzerinde daha fazla güç ve hakimiyet sağlayabilecek çok geniş kapsamlı Finansal Hizmetler ve Piyasalar Yasası'nın (FSMB) 2023 baharına kadar yasalaşması ve hayata geçmesi gerektiğini söyledi.


FSMB’ye yönelik görüşmeler Avam Kamarasında sürerken tasarının ikinci okuması 10 Ocak’ta Parlamentonun üst kanadı Lordlar Kamarası'nda gerçekleşecek ve Lordlar Kamarası tarafından yapılacak olası bir bir değişikliğin dikkate alınacağı Avam Kamarası'na geri gönderilecek. İki meclis tüm maddeler üzerinde mutabık olduğunda, yasa tasarısı yürürlüğe girmeden önce yasa haline getirilebileceği ve son halini alacağı Kral III. Charles'a gönderilecek.


Hazine sözcüsü verdiği demeçte, “Bu yasa tasarısı, kripto alanında  çok önemli bir kilometre taşı ve sektörü yöneten AB yasasının zahmetli ve ağır sayfalarının yürürlükten kaldırılması ve değiştirilmesi konusunda, kriptoyu benimsemeye yönelik önlemler de dahil olmak üzere, tüketiciyi korumak için önemli ilerlemeler gerçekleştirmemizi sağlayacak” ifadelerini kullandı.


FSMB, özellikle FTX’in iflasının ardından düzenleyicilerin daha fazla dile getirdikleri Birleşik Krallık’ta kripto düzenlemesi konusunun merkezinde olduğu için oldukça önemli durumda. Çünkü Birleşik Krallık uzun zamandır kripto merkezi olma isteğini dile getiriyor ve bu konuda kripto kural kitabına son şeklini veren Avrupa Birliğini yakalamak zorunda.


FSMB bu haliyle yasalaşırsa, kriptonun düzenlenmiş bir faaliyet olarak kabul görmesini sağlayacak ve Finansal Davranış Otoritesi (FCA) ile Ödeme Sistemleri Düzenleyicisi’ne sektörü düzenleme ve tüketicileri koruma gücü verecek.


FCA şu anda yalnızca kripto şirketlerinin kayıt yaptırmasına ve kara para aklamayı önleme kurallarına uymasını sağlama yetkilerine sahip durumda.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Camomile Shumba

Camomile Shumba, İngiltere merkezli bir CoinDesk regülasyon muhabiridir. Shumba daha önce Business Insider ve Bloomberg'de staj yaptı. Camomile, Harpers Bazaar, Red, BBC, Black Ballad, Journalism.co.uk, Cryptopolitan.com ve South West Londoner'da yer aldı. Shumba, multimedya gazeteciliği alanında yüksek lisans derecesi yapmadan önce East Anglia Üniversitesi'nde birleşik derece olarak siyaset, felsefe ve ekonomi okudu. Lisans eğitimini yaparken, fark yaratma konusunda ödüllü bir radyo programı yaptı. Şu anda herhangi bir dijital para biriminde veya projede varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Tahmin Piyasaları Donald Trump’ın Kaybedeceğini Öngörüyor

25 Mayıs 2024 21:41

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk