Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Fed Bu Yıl için Yalnızca Bir Faiz İndirimi Öngörüyor

Merkez bankası, %2'lik enflasyona geri dönüş yolunda "mütevazı" bir ilerleme kaydetti.

13 Haziran 2024 09:11

Güncellenme: 13 Haziran 2024 09:14

Beklentilerle paralel olarak, ABD Merkez Bankası Federal Açık Piyasa Komitesi gösterge federal fon oranı aralığını %5,25-%5,50 arasında tuttu.


FOMC politika açıklamasında, "Son aylarda, Komite'nin yüzde 2'lik enflasyon hedefine doğru mütevazı bir ilerleme kaydedildi" dedi. Açıklamadaki "mütevazı" ifadesi dikkat çekti. FOMC, bir önceki açıklamasında düşük enflasyona yönelik "ilerleme eksikliğinden" şikayet etmişti.


Ekonomik planlarını güncelleyen Fed'in 2024 yıl sonunda federal fon oranı için medyan beklentisi, üç ay önceki %4,6'ya kıyasla şimdi %5,1. Bu, merkez bankasının daha önce 75 baz puana kıyasla bu yıl sadece 25 baz puanlık bir faiz indirimi beklediği anlamına geliyor. 2025 yıl sonu federal fon beklentisi şu anda %4,1 ve gelecek yıl 100 baz puanlık faiz indirimine işaret ediyor.


Fed Başkanı Jerome Powell, toplantı sonrası düzenlediği basın toplantısında enflasyonun yüksek kalmaya devam ettiğini ve merkez bankasının bu göstergeyi %2 hedefine döndürmeye odaklandığını söyledi.


Dün açıklanan mayıs ayı ABD Tüketici Fiyat Endeksi raporu, geçen ay enflasyonda beklenmedik bir yavaşlama olduğunu gösterdi. Haber, yatırımcıların Fed faiz indirimlerinin başlamasına ilişkin beklentilerini yukarı çekmesiyle kripto, hisse senedi ve tahvil piyasalarını keskin bir şekilde yükseltti.


Daha sonra Powell'ın basın toplantısında doğruladığı hawkish ifadeler yükselişleri dizginledi. Bitcoin (BTC), son 24 saatte yatay seyrederek 67.300 dolara geri döndü. ABD hisse senetleri ve tahvilleri ise dünü kazançla kapattı.


Daha Fazla Oku

    fomcEnflasyonFaizFedBitcoin

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Stephen Alpher

Stephen, CoinDesk'in Amerika Kıtası ortak bölge haber şefidir. Daha önce Seeking Alpha'da yönetici editör olarak görev yaptı. Washington, D.C. banliyösünde yaşayan Stephen, Pennsylvania Üniversitesi'ndeki Wharton School'da finans bölümünde okudu. CoinDesk'in 1.000 dolarlık beyaz eşiğinin üzerinde BTC ve ETH'ye sahip.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
MicroStrategy, Hisse Senedini 10:1 Olarak Böleceğini Açıkladı

11 Temmuz 2024 18:02

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk