Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Fed Başkanı: Yumuşak İniş Zorlu Olacak, Kripto Düzenlemesi Yapmamız Gerekiyor

ABD merkez bankası başkanı Powell, çarşamba günü enflasyon ve kripto düzenlemesi gibi konularda ABD Kongresi’nde senatörlerin sorularını yanıtladı.

22 Haziran 2022 23:05

Güncellenme: 23 Haziran 2022 08:46

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell Kongre'ye, ABD merkez bankasının enflasyonu düşürmek için, ekonominin daha yüksek işsizlik ve potansiyel bir durgunlukla karşı karşıya kalması anlamına gelse bile, politika faizi oranlarını yükseltmeye devam etmesi gerektiğini söyledi.


Çarşamba günü Senato Bankacılık Komitesi önünde yapılan bir duruşmada Powell, yumuşak bir inişin “çok zor olacağını” ve bir resesyonun “kesinlikle bir olasılık” olduğunu söyledi. Senatör John Kennedy, Powell'ı şu anda dünyanın “en güçlü adamı” olarak nitelendirdi.


Powell, "Resesyonu provoke etmeye çalışmıyoruz ancak fiyat istikrarını geri getirmenin kesinlikle gerekli olduğunu düşünüyoruz. Bu her şey kadar emek piyasasının da yararına " dedi. 


ABD’de enflasyon mayıs itibariyle hâlâ kırk yılın en yüksek seviyesi olan %8,6'da seyrediyor.  Bu da ekonomistleri, yatırımcıları ve hatta Fed yetkililerini şaşırtan yeni bir zirve. Powell, Fed'in enflasyonun düştüğüne dair net bir işaret görene kadar faiz oranlarını artırmaya devam edeceğini söyledi:


"Finansal koşullar zaten ek oran artışlarını fiyatladı, ancak devam edip bunları almamız gerekiyor."


Federal politika faizi şu anda %1,5-1,75 aralığında, ancak geçen hafta Fed yetkilileri tarafından revize edilen tahminler, oranın yıl sonuna kadar %3,25-3,5'e kadar çıkmasının beklendiğini gösteriyor.


Senatörler Cynthia Lummis, Kyrsten Sinema ve Sherrod Brown; Powell'a kripto, özellikle düzenleme, kripto varlıklardaki mevcut çöküş ve dijital varlıkların muhasebe işlemleri hakkında sorular sordu. 


Powell, piyasanın durumu ile ilgili "Bu olayları çok dikkatli bir şekilde izliyoruz, ancak merkez bankası şu ana kadar gerçekten önemli makroekonomik sonuçlar görmüyor" dedi. Ayrıca, kripto için daha iyi bir düzenleyici çerçeveye ihtiyaç olduğunu defalarca vurguladı:


“Aynı faaliyet, nerede görünürse görünsün aynı düzenlemeye sahip olmalıdır ve şu anda durum böyle değil. Çünkü birçok dijital finans ürünü, bazı yönlerden bankacılık sistemine veya sermaye piyasalarına benziyor, ancak aynı şekilde düzenlenmiyorlar. Yani bunu yapmamız gerekiyor."

 


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Helene Braun

Helene, CoinDesk'te ABD piyasa muhabiridir. Çalışma alanları, ABD ekonomisi, Fed ve bitcoin'i kapsar. New York Üniversitesi işletme ve ekonomi raporlama programından yeni mezun oldu.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Kamala Harris Meme Coin’i Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Yükseldi

22 Temmuz 2024 10:58

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk