Layer 2

E-Bülten

Politika

FED Başkan Yardımcısı’ndan Kriptoda Düzenleme Çağrısı

FED Başkan Yardımcısı Lael Brainard, kripto piyasalarında da geleneksek finanstakine benzer riskler olduğunu ve düzenlemeler yapılması gerektiğini belirtti.

8 Eylül 2022 10:29

Güncellenme: 8 Eylül 2022 13:49

ABD Merkez Bankası (FED) Başkan Yardımcısı Lael Brainard, ‘Clearing House’ ve ‘Bank Policy’ kurumunun 2022 yıllık konferansında yaptığı konuşmada kripto piyasalarının geleneksel finansla benzer riskleri taşıdığını, mevcut yasaların kapsamadığı bazı alanlar için yeni düzenlemeler gerektiğini belirtti.


FED’deki ikinci en yüksek mevkiye sahip olan Brainard’ın kripto hakkındaki düşünceleri doğal olarak çok önemli oluyor. Brainard’ın bu son konuşması, aslında kendisinin daha önce belirttiği görüşlerle örtüşüyor. Brainard daha önce de kripto sektörünün finans sistemi için bir tehdide dönüşmemesi için geleneksel finans sektöründeki gibi güvenlik standartlarına sahip olması gerektiğini söylemişti.


FED başkan yardımcısı konuşmasında ayrıca stabil coin’lerin riskini yineledi. Brainard, gelecekte bu tipte çok daha fazla token’ın özel sektör şirketleri tarafından oluşturulacağını öngördüğünü belirtti. Ayrıca merkez bankasının da kendi dijital parasını çıkarıp çıkarmaması gerektiğini sorguladı.


“Bence stabil coin’ler eğer yeterli bir düzenleme yapılmazsa risk potansiyelinin en yüksek olduğu alan. Tabii, satabil coin’lerin doğası gereği bu riskler kolaylıkla ana finansal sisteme de kayabilir” diye konuştu Brainard.


Mayıs ayında TerraUSD stabil coin’inin çökmesi nedeniyle yaklaşık 60 milyar dolar bir gecede buharlaşmıştı. Bazıları da USDT ya da USDC gibi varlığa dayalı stabil coin’lerin yüksek miktardaki para çekimlerine dayanamayacağını düşünüyor.


Brainard, Kasım 2021’de finansal piyasalar hakkında çalışmalar yapan ve Başkan’ın Finansal Çalışma Grubu olarak adlandırılan bir komitenin hazırladığı rapordaki stabilcoin’lerin bankalardakine benzer bir düzenlemeye tabi olması fikrine katıldığını da belirtti.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Helene Braun

Helene, CoinDesk'te ABD piyasa muhabiridir. Çalışma alanları, ABD ekonomisi, Fed ve bitcoin'i kapsar. New York Üniversitesi işletme ve ekonomi raporlama programından yeni mezun oldu.

Fiyatları İncele

Trend Haberler

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk