Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Fed, ABD Kongresi’ne CBDC Tavsiyeleri Sunacak

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı dijital doların “ülke olarak keşfetmemiz gereken bir şey” olduğunu söyledi.

23 Haziran 2022 22:16

Güncellenme: 24 Haziran 2022 07:55

Fed Başkanı Jerome Powell ABD Merkez Bankası’nın ABD Kongresi’ne potansiyel bir merkez bankası dijital parası (CBDC) konusunda nasıl ilerleneceğine dair tavsiyelerde bulunacağını belirtti.


Perşembe günlü toplantıda kendisine Fed’in CBDC konusundaki adımları sorulan Powell “ülke olarak keşfetmemiz gereken bir şey. Partizan bir hale getirilmemeli” dedi.


Powell, “Tüm Amerikalıları etkileyebilecek çok önemli potansiyel bir finansal inovasyondan bahsediyoruz. Planımız hem politika hem de teknoloji alanında çalışmaları sürdürmek ve bir noktada Kongre’ye tavsiyelerle gelmek” dedi.


Fed bu yılın ilk aylarında dijital dolarla ilgili bir rapor yayınlasa da yetkililer kripto dünyasından, yatırımcılardan ve finansal şirketlerden farklı konularda bilgi almaya devam ediyor. Bu yanıtlar Fed’in tavsiyelerini de etkileyecek.  


Powell, Mart ayında Fed’in Kongre’nin görevlendirmesi olmadan CBDC hayata geçirmeye çalışmayacağını söylemişti.


Perşembe günü ise ABD’de bir dijital dolar çıkarılacaksa Bunun özel bir şirketçe değil devlet tarafından çıkarılmasının daha doğru olacağını belirtti. 


Powell, “CBDC’ler dair bir soru bir özel stabil coin’in dijital dolar haline gelmesini isteyip istemediğimizdir. Bence bunun cevabı hayır olmalı. Eğer bir dijital dolar olacaksa bunun özel sektörden değil devlet garantili bir para olması gerekir” diyor.


Powell ABD Senatosu’na erdiği bilgilerde kripto için daha iyi bir düzenleme çerçevesi gerektiğini söylemişti. Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Helene Braun

Helene, CoinDesk'te ABD piyasa muhabiridir. Çalışma alanları, ABD ekonomisi, Fed ve bitcoin'i kapsar. New York Üniversitesi işletme ve ekonomi raporlama programından yeni mezun oldu.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 60 Bin Dolardan Geri Çekiliyor

12 Temmuz 2024 16:30

2
Boğa Piyasası Bitti mi?

12 Temmuz 2024 14:47

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk