Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

FATF: “Pakistan’ın ‘Gri Listeden’ Uzak Durmak için Kriptoyu Yasaklamasına Gerek Yok”

Pakistan’ın maliye bakanı, küresel kara para aklama gözlemcilerinin özellikle takip ettiği ülkeler listesine girmemek adına ülkede kriptonun yasallaştırılamayacağını açıkladı.

24 Mayıs 2023 14:35

Güncellenme: 24 Mayıs 2023 15:33

Mali Eylem Görev Gücü (FATF), Pakistan maliye bakanının küresel kara para aklama gözlemcilerinin ülke adına böyle bir koşul belirlediğini söylemesinden sonra CoinDesk’e yolladığı e-postada şu ifadeleri kullandı: “Ülkelerin sanal varlıkları ve sanal varlık hizmet sağlayıcılarını yasaklaması gerekmiyor.”


Yerel haber kaynaklarından birine göre, Pakistan’ın maliye bakanı Aisha Ghaus Pasha, FATF’nin ülkenin gri listeden uzak durması adına kriptoyu yasallaştırmama koşulu getirdiğini söyledi. Böylece Pakistan’ın kripto karşıtı duruşunu FATF koşullarıyla açıkladı.


Ancak FATF’nin “gri listesi”, kara para aklama ve terör finansmanıyla mücadele için rejimlerdeki stratejik eksiklikleri gidermeye yönelik bir çalışma. Listenin amacı, ülkelerin kripto sektörü de dahil karşılaşılan kara para aklama ve terör finansmanı risklerini anlamaları ve lisanslama düzenini sağlamak.


FATF, sanal varlık hizmet sağlayıcılarının müşteri durum tespiti, şüpheli işlenlerin kayıt altına alınması ve raporlanması dahil olmak üzere finansal kurumlarla aynı tedbirleri uygulamalarını gerektiriyor. Ayrıca kripto hizmet sağlayıcılarının belirli bir sınırın üzerindeki işlemler hakkında bilgi toplamasını ve paylaşmasını gerektiren kurallara uyulmasını da zorunlu kılıyor.


Pasha tarafından yapılan açıklamalara doğrudan yanıt vermeyi reddeden FATF, şu açıklamada bulunuyor: “Ülkelerin sanal varlıklara ve sanal varlık hizmet sağlayıcılarına yasaklaması bir sorun teşkil etmemekle birlikte böyle bir durum zorunlu değildir.”


CoinDesk, Pakistan maliye bakanlığı ve dışişleri bakanlığı ofislerinden konuyla alakalı bir açıklama bekliyor.


Daha Fazla Oku

    PakistanFATFdüzenleyicilerMali Eylem Görev Gücü

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Amitoj Singh

Amitoj Singh, CoinDesk'in Hindistan ile ilgili konulardan sorunlu ve düzenlemeler konusunda uzman muhabiridir. Daha önce CNN, Al Jazeera, Business Insider, Columbia Global Reports için yazmıştır. Daha önce, dünya çapında Hintliler için haber ağı olan NDTV'de (New Delhi Television Ltd.) Baş Sunucu ve Haber Editörüydü ve öncü haber organizasyonunda 12 yıl geçirdi. Amitoj, az miktarda Bitcoin ve Ether'e sahip.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin'in Bitfinex Liderliğindeki Yükselişi

27 Şubat 2024 18:19

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk