Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Eski Savcı, ABD Kripto Düzenleme Tasarısının Sınırları Tanımlamak İçin Daha Fazla Çalışmaya İhtiyaç Olduğunu Söyledi

Grant Fondo, CoinDesk TV'nin "First Mover" programında yaptığı konuşmada, tasarının hangi devlet kurumunun neyi düzenlemesi gerektiği konusunu çözmediğini söyledi

9 Ağustos 2022 10:25

Güncellenme: 9 Ağustos 2022 13:19

Kaliforniya Kuzey Bölgesi için eski bir federal savcı olan Grant Fondo'ya göre, hangi ABD devlet kurumunun kriptoyu düzenlemekten sorumlu olması gerektiği konusunda netlik sağlamayı amaçlayan mevzuatın daha fazla çalışmaya ihtiyacı var.

 

Şu anda Goodwin Procter'ın hukuk firmasında ortak olan Fondo, Pazartesi günü CoinDesk TV'nin "First Mover" programında yaptığı konuşmada, tasarının önemli olduğunu kanıtlayabilmesine rağmen, "hala oldukça belirsiz" olduğunu söyledi.

 

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu arasında dijital varlıkların düzenlenmesi konusunda net bir sınır olmadığını söyledi.

 

Fondo, Senato'nun tasarısı hakkında, "Belirsizliği sona erdireceğini düşünüyor muyum? Tamamen değil, "dedi.

 

Fondo'nun yorumları, önemli ABD senatörlerinin, emtia vadeli işlemler düzenleyicisi CFTC'ye kripto piyasası gözetimi verme yönündeki baskısını takip ediyor. Bununla birlikte tasarı tokenların menkul kıymetler veya emtialar olarak kabul edilip edilmediğini tanımlama konusunda belirsizlik içerisinde. Menkul kıymetler SEC tarafından denetleniyor.

 

Fondo, tasarının bitcoin (BTC) ve etheri (ETH) CFTC'nin yetki alanına girecek emtialar olarak tanımladığını ve bu nedenle bazı düzenleyici netlikler sağladığını söyledi.

 

"Bence potansiyel olarak, yürürlüğe girmesi durumunda, bitcoin ve ether konusunda bir miktar kesinlik sağlamaya yardımcı oluyor" dedi. İki kripto para birimi, piyasa hacminin %50'sinden fazlasını oluşturuyor, diye ekledi.

 

Tasarı ilerlerse, hangi ajansın hala yaratılması gerekenleri düzenleyeceğini belirleyen sınırlar oluşturulacak. BTC ve ETH dışındaki diğer tokenları kimin düzenlediğini tanımlamaya gelince, Fondo, altcoin ihraççılarının, SEC'in bu gücü alması durumunda, "SEC'in aktif olarak potansiyel olarak polislik yapacağını varsaymalarının" akıllıca olacağını söyledi.

 

SEC Başkanı Gary Gensler, ajansının zaten menkul kıymetlerin yasal tanımına uyduğunu söylediği çoğu tokenı düzenleme gücüne sahip olduğunu söyledi.

 

NFT’ler söz konusu olduğunda, Fondo bu dijital varlıkların farklı bir  durumda olduğunu ve "SEC'in NFT’leri menkul kıymet olmadığına dair açıklamalar yaptığını" belirtti.

 

Fondo, NFT'lerin "sanat eserleri" yerine "geleneksel finansal ürünler" olarak sunulmaya başlaması durumunda, CFTC'nin devreye girmesi istenebileceğini söyledi.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fran Velasquez

Fran, sitenin dergi bölümü olan Layer 2 ekibinde bir muhabirdir. Fran aslen Atlanta, Georgia'lıdır. Wisconsin-Madison Üniversitesi'nde antropoloji ve gazetecilik okudu. Aralık 2021'de CUNY'nin Craig Newmark Gazetecilik Enstitüsü'nden mezun oldu ve burada işletme ve ekonomi alanında yüksek lisans yaptı. Kripto birikimi yoktur.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
ABD TÜFE Verileri Beklenenden %0,3 Daha Düşük Geldi, Bitcoin 64 Bin Dolara Yükseldi

15 Mayıs 2024 17:50

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk