Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Eski CFTC Başkanı Massad: SEC ve CFTC, Kriptoyu Düzenlemek İçin Birlikte Nasıl Çalışabilir?

Timothy Massad, CoinDesk TV'nin “First Mover” programına katıldı ve düzenlemeler için çekirdek yönetim komitesi oluşturmanın pazar için standartlar geliştirmenin bir yolu olabileceğini söyledi.

23 Ağustos 2022 12:08

Güncellenme: 23 Ağustos 2022 15:33

Eski Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) Başkanı Timothy Massad, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ve CFTC’nin bir öz düzenleyici kurumu (SRO) oluşturmak için bir araya gelmesinin, kripto ekosistemindeki düzenlemelerde boşlukları doldurulabileceğini söyledi.


Harvard Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olan Massad, CoinDesk TV'ye yaptığı açıklamada, “Hiçbir ajans, kripto  alanında düzenleme gücüne sahip değil. Sektörde bir sürü boşluk var, menkul kıymetler kategorisine dahil edilmeyen varlıkların düzenlemesiyle ilgili ciddi bir boşluk söz konusu” dedi.


SEC, menkul kıymetler piyasalarını denetlerken, CFTC'nin yetkili olduğu alanlar ise tarım ve metal türevlerinin olduğu emtia vadeli işlemleri.


 Buradaki temel problem, Coinbase ve Kraken gibi borsalarda kripto satın alma işlemlerinde, mevcut nakit piyasasını hangi kurumun düzenlediğini netleştirmekte yatıyor.


ABD Kongresi’ne yakın dönemde sunulan bazı yasa tasarıları bu probleme kafa yoruyor ancak, Massad, iki ajansın bir öz denetim kurumunda bir araya gelmesinin daha iyi bir yol olacağına inanıyor.


Massad, konuşmasının devamında ise "SEC ve CFTC, denetleyecekleri ve kurallarını karşılıklı masaya yatıracakları ortak bir öz denetim kuruluşu oluşturma aşamasında” dedi .


Obama döneminde üç yıl boyunca CFTC başkanlığı yapan Massad, kripto için bir SRO'nun kripto pazarı için standartlar geliştirmenin bir yolu olabillir ve durum düzenleyicilerin, menkul kıymet - emtia ayrımını yapmaya çalışırken tökezlemelerini önler” ifadelerini kullandı.


Sektördeki bazı oyuncular, kripto spot piyasalarının CFTC tarafından düzenlenmesini isterlerken, Massad, ajansın tek başına bu işin üstesinden gelemeyeceği fikrini taşıyor.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fran Velasquez

Fran, sitenin dergi bölümü olan Layer 2 ekibinde bir muhabirdir. Fran aslen Atlanta, Georgia'lıdır. Wisconsin-Madison Üniversitesi'nde antropoloji ve gazetecilik okudu. Aralık 2021'de CUNY'nin Craig Newmark Gazetecilik Enstitüsü'nden mezun oldu ve burada işletme ve ekonomi alanında yüksek lisans yaptı. Kripto birikimi yoktur.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Binance Yöneticisi Tigran Gambaryan'ın Kefalet Talebi Nijerya Mahkemesi Tarafından Reddedildi

19 Mayıs 2024 21:02

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk