Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

El Salvador'un Bitcoin Varlıkları Halen Zararda, Ancak Zarar Azalıyor

Ülkede, Bitcoin'in yasal ödeme aracı olarak kabul edilmesinden bu yana, iki yıldan biraz fazla zaman geçti.

15 Kasım 2023 23:17

Güncellenme: 15 Kasım 2023 23:20

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Kasım 2022'de ülke genelinde bir dolar maliyet ortalaması (DCA) planını duyurdu. Plana göre, her gün bir Bitcoin satın alınacaktı. Bukele'nin açıklamalarına göre, planın açıklandığı tarihte ülke zaten ortalama olarak 44,300 dolarlık bir fiyat ortalamasıyla satın alınan 2,381 Bitcoin'e sahipti. O zamanlar fiyat sadece 19,000 dolardı ve ülkeyi yaklaşık 60 milyon dolarlık bir zarara sokuyordu.


Bukele, o zamandan beri El Salvador'un Bitcoin satın almaları hakkında oldukça sessiz kaldı ve ülkenin sahip olduğu Bitcoin miktarı tam olarak net değil, çünkü herhangi bir resmi hükümet kaydı bulunmuyor.


Geçen yıl boyunca, ülkenin gerçekten her gün bir Bitcoin satın aldığını varsayarsak, CoinDesk'in tahminlerine göre El Salvador'un 14 Kasım itibariyle 2,744 Bitcoin'e sahip olması gerekiyor. Bu günler boyunca BTC'nin fiyat ortalamasına dayanarak, ülkenin ortalama satın alma fiyatı yaklaşık 41,800 dolar olacaktı. 


Şu anki Bitcoin fiyatını 36,000 dolar olarak kabul edersek, El Salvador şu anda Bitcoin varlıkları üzerinde yaklaşık 16 milyon dolarlık bir zararla karşı karşıya.


Bukele'nin Bitcoin'i yasal ödeme aracı yapmasından bu yana, Uluslararası Para Fonu (IMF), ülkenin ekonomik büyümesine ve borçlarını ödeme yeteneğine yönelik artan riskler konusunda defalarca uyarıda bulundu. Ülkenin, kağıt üzerindeki Bitcoin kayıplarına rağmen, şu ana kadar her şey iyi görünüyor. 


El Salvador'un tahvilleri, Ağustos ortalarında yılbaşına göre %70 getiri kaydetmiş, birçok büyük banka daha fazla kazanç beklediklerini belirtmişti. Ülkenin borcu bu ayın başlarında S&P Global tarafından CCC+ seviyesinden B- seviyesine yükseltildi. Bukele, 2024’deki seçim için yeniden aday olma niyetini yakın zaman önce açıkladı ve anketler onu ezici bir üstünlükle önde gösteriyor.


Halkın, Bitcoin standardını benimseme konusunda acele edilip edilmediği hakkındaki görüşü, halen belirsizliğini koruyor. Bu konuyu kontrol etmek için ülkenin yurt dışından aldığı para transferlerine bağımlılığı incelenebilir. Merkez bankası verilerine göre, 2022'de yurtdışından gelen 7 milyar dolarlık gönderinin sadece %1.2'si kripto para cüzdanları kullanılarak yapıldı.


CoinDesk, Başkan'ın ekibine ulaştı ancak yanıt alınamadı.Daha Fazla Oku

    El SalvadorBitcoin

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
El Salvador’un Bitcoin Yatırımları “Sağlama Alındı”

4 Aralık 2023 18:03

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk