Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

El Salvador Maliye Bakanı’na Göre Bitcoin’li Süreç Ülkede Bir Zemin Oluşturdu

Alejandro Zelaya, Bitcoin'in benimsenmesinin ülkenin bankasız nüfusu için faydalı olduğunu açıkladı.

29 Temmuz 2022 15:25

Güncellenme: 29 Temmuz 2022 17:24

El Salvador maliye bakanı, ülkenin bitcoin'i kabul etmesinin, hükümetin satın almalarda yaşadığı yüzde 50'nin üzerindeki kayıplara rağmen iyi devam ettiğini söyledi.


Maliye Bakanı Alejandro Zelaya, Bloomberg’e verdiği röportajda, Bitcoin'in hükümet tarafından benimsenmesinin El Salvador'un bankasız nüfusu için faydalı olduğunu söylerken turizm ve yatırımlar için de bir cazibe merkezi olduğunu vurguladı ve “Bitcoin şu anda zemin kazanan ve önümüzdeki yıllarda da var olmaya devam edecek bir fenomen” dedi.


2021 yılı Eylül ayından 2022 Temmuz ayının başına kadar geçen sürede El Salvador toplam 103,9 milyon dolar karşılığı 2,301 bitcoin satın aldı. Ülkenin bitcoin portföyü Temmuz başından yüzde 55’ten fazla düşüşle 46,6 milyon dolara gerilemişti. Son artışın ardından ise portföy şimdi yaklaşık 55,3 milyon dolar seviyesinde bulunuyor.


El Salvador, bitcoini kabulünün sonrasında ana akım finans kurumlarından gelen sert eleştirilere maruz kalmıştı. Ocak ayında Uluslararası Para Fonu ülkeyi bitcoin'in yasal ihale statüsünü durdurmaya çağırmıştı.


Bakan Zelaya, "Yeni teknolojiler, insanların geçtiğimiz yıllarda web siteleri ve dijital ortamlardan nasıl korktuklarını gösterdi, fakat zaman içinde gerçekliğin kendisini “kabul ettirdiği görüldü” ifadelerini kullandı.


El Salvador, bu yılın ilk aylarında 1 milyar dolar değerinde bitcoin tahvili çıkarmayı planlamış ancak olumsuz piyasa koşulları nedeniyle Mart ayında bu planının ertelemişti. Zelaya, bu konuyla ilgili olarak da “Koşullar düzelirse hükümet bunu tekrar gözden geçirecek” dedi.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jamie Crawley

Jamie, çeşitli mecralarda iki yıl boyunca kripto ve blockchain hakkında geniş kapsamlı yazılar yazdıktan sonra Şubat 2021'de CoinDesk'e muhabir olarak katıldı. Kriptodan uzak olan Jamie, hevesli bir koşucu ve sporla ilgili her şeyin hayranı. Küçük miktarlarda BTC, ETH, ADA ve LTC'ye sahip.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Binance Yöneticisi Tigran Gambaryan'ın Kefalet Talebi Nijerya Mahkemesi Tarafından Reddedildi

19 Mayıs 2024 21:02

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk