Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Layer 2

E-Bülten

Politika

“Eğer Yasaklanmazsa Bir Sonraki Mali Kriz Özel Kripto Para Birimlerinden Kaynaklanacak”

Hindistan’ın şu anda G-20'nin başkanlığını yapması kendisine küresel kripto kural koyma konusunda gündemi belirleme yetkisi veriyor.

21 Aralık 2022 14:16

Güncellenme: 21 Aralık 2022 16:35

Hindistan Merkez Bankası Başkanı Shaktikanta Das, bir sonraki mali krizin, eğer doğrudan yasaklanmamaları ve düzenlemelerine izin verilmesi halinde özel kripto para birimlerinden kaynaklanacağını tahmin ettiğini söyledi.


Shaktikanta Das, açıklamasında "Görüşümüz, kriptonun yasaklanması gerektiği yönünde, çünkü onu düzenlemeye çalışır ve büyümesine izin verirseniz bir sonraki mali krizin özel kripto para birimlerinden kaynaklanacağını söylediğim bu sözlerimi not alın. Temelde hiç bir değerleri olmadığı gibi makro ekonomik ve finansal istikrarımız için ise çok büyük riskler taşıyor. Şimdiye kadar hangi kamu yararına ya da kamuda hangi amaca hizmet ettiğine yönelik inandırıcı bir argüman duymadım” ifadelerini kullandı.


Merkez bankasının politikasına ve işleyişine yakın kaynaklar, CoinDesk'e verdikleri demeçte, özel kripto para birimleri tanımlamasının, Hindistan'ın CBDC'si gibi halka açık kripto para birimi ile sektördeki özel oyuncular tarafından çıkarılan bitcoin ve ether gibi kripto para birimleri arasındaki farkı belirleyebilmek için kullanıldığını söyledi.


Hindistan Merkez Bankası (RBI) başkanı bir süre önce kripto para birimlerinin yasaklanması gerektiğine yönelik açıklamalar yapmıştı. Başkanın bu açıklamaları, Hindistan’ın 20 kişilik G-20 ülkelerinin başkanlığını yaptığı ve kendisine gündem belirleme gücü verdiği bir dönemde daha da fazla önem arzediyor.


Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman da kripto varlıklarının nasıl düzenleneceğine yönelik planlamanın uluslararası alanda öncelikli olması gerektiğini ve G-20 başkanlığı sırasında büyük bir tartışma konusu olacağını vurguladı.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Amitoj Singh

Amitoj Singh, CoinDesk'in Hindistan ile ilgili konulardan sorunlu ve düzenlemeler konusunda uzman muhabiridir. Daha önce CNN, Al Jazeera, Business Insider, Columbia Global Reports için yazmıştır. Daha önce, dünya çapında Hintliler için haber ağı olan NDTV'de (New Delhi Television Ltd.) Baş Sunucu ve Haber Editörüydü ve öncü haber organizasyonunda 12 yıl geçirdi. Amitoj, az miktarda Bitcoin ve Ether'e sahip.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk