Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

ECB: Dijital Euro’nun Başarılı Olması İçin Yaygın Kullanılması Şart

Avrupa Merkez Bankası dijital Euro projesinin araştırma fazını 2023 güz döneminde tamamlamayı planlıyor.

14 Temmuz 2022 18:52

Güncellenme: 15 Temmuz 2022 07:58

Avrupa Merkez Bankası’na göre dijital Euro’nun başarılı olması için Avrupalı kullanıcılar tarafından yaygın kabul görmesi gerekli. 


ECB, bankanın başkanı Christine Lagarde ve icra kurulu üyesi Fabio Panetta tarafından yazılan bir blog paylaşımında dijital Euro’ya yönelik önemli hedefleri açıkladı. Buna ek olarak açıklanan bir dokümanda da Avrupa Birliği’nin tek para birimi olan Euro’nun dijital versiyonuna dair bazı tasarım noktaları ifade edildi. 


Blog yazısında, “Dijital Euro Avrupalıların günlük hayatının bir parçası olabilirse başarıyı yakalayabilir. Mevcut çözümlerin üzerine bir değer katması gerekli” ifadeleri kullanıldı. 


Blog yazısının yazarları tasarıma dair detayları konuşmak için çok erken olduğunu ancak araştırma fazının 2023’ün güzünde tamamlanmasını beklediklerini belirttiler.


ECB; dijital Euro projesini 2021’de başlattı ve ardından Ekim ayında 2 yıl sürecek bir araştırma fazının startını verdi. Birlik’in hukuki altyapısını kurgulamaktan sorumlu unsuru Avrupa Komisyonu 2023 yılında dijital Euro’ya dair bir kanunu oluşturacağını belirtti.


Bu arada ECB, elde ettiği bulguları açıklama konusunda biraz ketum bir tavır sergilese de dijital Euro’nun önümüzdeki 4 yıl içerisinde hayata geçeceğine dair dedikodular ortaya çıktı. Ayrıca ECB’nin dijital paranın finansal sistemin stabilitesine yönelik olası risklerini kontrol edebilmek için emisyonunu 1,5 triyon Euro ile sınırlayacağı da söyleniyor. 


Lagarde ve Panette dijital Euro’nun bir yatırım biçimi değil bir ödeme aracı olmasını esas aldıklarını söylüyorlar.


İkilinin kaleme aldıkları yazıda, “Aksi taktirde ticari bankalardaki mevcudatın çok fazla bir kısmı merkez bankasına akabilir. Bu durumda bankaların bireylere ve şirketlere kredi vermesi, sekteye uğrayabilir ve finansal stres dönemlerinde bankacılık sektöründe gerilimler oluşabilir” deniyor. 


Yazıya göre tasarıma dair detayları konuşmak için erken olsa da bazı hedefler netleşmiş. 


“Öncelikle bir dijital Euro olacaksa bu insanların ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olmalı” diyen uzmanlar araştırmalarına göre kullanıcıların geniş kabul görmüş, kullanımı kolay, düşük maliyetli, yüksek hızlı, güvenli ve tüketiciyi koruyan yapıları tercih ettiklerini vurguluyorlar. 


Ayrıca yazıda finansa erişimi sınırlı olan kitlelerin de faydasına bir kurgu olması gerektiği söyleniyor.


Ayrıca dijital Euro’ya dair bir rasyonel de ortaya koyuluyor:


“Bir dijital Euro hayata geçirilmesi durumunda vatandaşlar dijital ödemelerin arkasında da güvenilir bir finansal çıpa olduğunu görecekler. Avrupa’daki ödemelerin stratejik anatomisini korumak ve olası jeopolitik gerginliklerde ödemelerde bağımsızlığı devam ettirmek için de önemli bir fırsat olacak.”

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sandali Handagama

Sandali Handagama, kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiridir. Columbia Üniversitesi gazetecilik yüksek lisans programından mezun oldu ve 2020'de Overseas Press Club Foundation'ın iş haberciliği bursunu aldı. The Guardian, The Nation ve Popular Science dahil olmak üzere çeşitli yayınlara katkıda bulundu. Sandali'nin kripto birikimi bulunmuyor ve @iamsandali olarak tweet atıyor

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitget Baş Analisti Ryan Lee, Alman Hükümetinin BTC Satışı ve Piyasa Etkilerini Değerlendirdi

15 Temmuz 2024 15:28

4
Boğa Piyasası Bitti mi?

12 Temmuz 2024 14:47

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk