Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Düzenlemelerde Son Viraj: “Kripto varlık platformlarına faaliyet izni SPK tarafından verilecek”

Türkiyede kripto sektörüne yönelik beklenen düzenlemelerde geri sayım devam ediyor.

9 Ocak 2024 16:39

Güncellenme: 9 Ocak 2024 17:03

Ocak ayında gelmesi beklenen düzenlemelerle ilgili duyumlar yayılmaya devam ediyor. 


Türkiye Gazetesinden Yücel Kayaoğlu'nun bugünkü haberine göre; Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan ve yakın zamanda Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunulacak olan yasa taslağı, kripto varlık alım-satım platformlarına yeni bir düzen getiriyor. Taslak, bu platformlara faaliyet izinlerinin Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından verilmesini öngörüyor.


İlgili taslakta kripto varlıklar, ‘Değer veya hak ifade edebilen gayrimaddi varlıklar’ şeklinde tanımlanıyor. Ayrıca, kripto varlık hizmet sağlayıcıları ve saklama hizmetleri de tanımlamalar arasında yer alıyor. Platformların işleyişi, faaliyet izinleri, yatırımcı koruması ve kripto varlık endüstrisinin kötüye kullanımlarına karşı tedbirler de taslakta dikkat çeken diğer başlıklar.


Mal Varlıklarına El Koyma Süreci Etkin Hale Getirilecek

Sözü edilen taslakta özellikle kara para aklama ve terör örgütleri başta olmak üzere, suç örgütlerinin finansal işlemlerinin engellenmesi ve suç faaliyetlerine karışan bireylerin mal varlıklarına daha hızlı ve etkin bir şekilde müdahale edilmesini sağlayacak düzenlemeler içeriyor. 


Aynı zamanda, Maliye Bakanlığı'nın Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) üzerinden son zamanlarda mafya ve organize suç örgütlerine yönelik yürütülen operasyonlara verdiği destek dikkat çekiyor. Bu operasyonlar, büyük oranda MASAK tarafından sağlanan raporlar ve istihbarat bilgilerine dayanıyor. 


"Kripto Düzenlemeleri FATF Standartlarını Sağlamaya Yönelik Çalışmaların Bir Parçası"

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in daha önce vurguladığı üzere, FATF standartlarını sağlamaya yönelik çalışmaların bir parçası olarak, 2024 Ocak ayında beklenen kripto varlık yasası, TBMM gündemine taşınmıştı. 


Bakan Şimşek, Türkiye'nin bu ilerlemesinin uluslararası arenada takdir edileceğini belirterek, “Önümüzdeki yıl inşallah Türkiye FATF’in gri listesinden çıkmış olacak. Şubatta bir toplantı yapılacak, bu hususlar değerlendirilecek, ben inanıyorum ki Türkiye’nin katettiği gelişmeler ciddi şekilde dikkate alınacak” ifadelerini kullandı.


Ek olarak, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu üyeliğine Prof. Dr. Fatma Özkul'un atanması, Türkiye'nin kripto varlıklar ve blockchain teknolojisi alanındaki ilerlemesine dikkat çekiyor. Özkul'un bu alanlardaki uzmanlığı, ülkenin kripto para politikasının şekillendirilmesinde önemli bir rol oynayacak gibi görünüyor.


Daha Fazla Oku

    regülasyonFATFDüzenlemeler

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin Yarılanması Kapıda, Fiyatlar Yükseliyor

19 Nisan 2024 16:57

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk