Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Düzenlemeler Öncesinde Ankara’da Fikir Alışverişi

AK Parti Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ömer İleri, düzenlemeler öncesi kripto sektörünün temsilcileriyle bir araya geldi.

20 Şubat 2024 22:58

Güncellenme: 21 Şubat 2024 09:54

Son bir yılda kripto ekosisteminin en önemli gündem maddelerinden biri olan düzenlemelere dair önemli bir adım atılmak üzere.


Türkiye’de uzun süredir gündem olan bu düzenlemelerin hemen öncesinde kripto sektörünün önde gelen fikir önderleri, hukuk uzmanları ve medya paydaşlarından oluşan sektör temsilcileri; ortak görüşlerini aktarmak üzere Ak Parti Bilgi ve İletişim Teknolojileri Başkanı Ömer İleri’yi bugün ziyaret etti.Temsilciler, düzenlemeler için kamuoyunda yayılan görüşler ve yasa tasarısı öncesi düşüncelerini Ömer İleri ile paylaşıp istişarelerde bulundu.


Temsilciler yapılacak düzenlemelerde inovasyonun doğru iklimde gelişmesi için yabancı ve yerli paydaşlara adil bir rekabet ortamının yaratılmasının önemini vurguladı. Ayrıca kripto varlık türlerinin ayrımının yapılarak sermaye piyasası aracı özellikleri taşıyan kripto varlıkların hangileri olduğu, ihracı ve alım satımın nasıl yapılacağı gibi maddelerin açıklanması gerektiğini belirtti.


Bu düzenlemeyle kullanıcıların korunması, Türkiye’nin merkeziyetsiz teknolojiler alanında öncü bir ülke olarak konumlanması ve kurumsal sermaye için güvenli bir yatırım ortamının yaratılmasının önemi paylaşıldı.


“Türkiye öncü teknolojilerde yönlendirici bir konuma gelecek”

Temsilcilerle olan görüşmesi sonrası görüşlerini paylaşan İleri, teknoloji dünyasında önemli dönüşümler ve kırılmalar olduğunu gördüklerini dile getirerek Türkiye’nin blok zincir, yapay zeka gibi farklı alanlarda önemli hedeflere sahip olduğunu belirterek, "Bir yandan yapay zeka teknolojilerinin geliştiğini, diğer yandan merkeziyetsiz teknolojilerin ön plana çıktığını gözlemliyoruz. Türkiye'nin bu anlamda potansiyelini hayata geçirmek noktasında çok farklı avantajlara ve fırsatlara sahip olduğunu görüyoruz. Bu nedenle Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bu alana ayrıca eğiliyoruz." dedi.


Temel gayemiz inovasyonun önünü açan, vatandaşlarımızı koruyacak bir düzenleme”

Ak Parti Bilgi ve İletişim Teknolojileri başkanlığı olarak daha önce “Blok zincir İstanbul” ve “Forum Metaverse” gibi Cumhurbaşkanı Recep tayyip Erdoğan’ın önderliğinde bu teknolojinin önemini kamuda yaygınlaştıran insiyatifler yürüttüklerini vurgulayarak sözlerine şöyle devam etti:


"Kripto varlıklar alanında bir yasal çalışma yapılmasını çok önemli buluyoruz. Bu yasal düzenleme, öncelikle platformları düzenleyecek bir çalışmadır ama bunun da ötesinde vatandaşlarımızı, yatırımcılarımızı koruyacak bir düzenleme olacaktır. Bir taraftan bu süreçleri daha güvenli hale getirmek, diğer taraftan da yenilikçiliğin önünü açmak noktasında çok önemli bir çalışma olduğunu düşünüyoruz. Bugünkü toplantımız da bu anlamda gerçekten çok faydalıydı. Sektör temsilcileri, bir durum tespiti yapmak noktasında fikirlerini ilettiler. Taslakla ilgili olarak, taslağın içerisinde yer alması gerektiğini düşündükleri hususları dile getirdiler. Burada açıkçası gördük ki hepimizin bu süreçte düşüncesi benzer.” 


Düzenlemelerde temel amacının bir güven ikliminde inovasyonun ve yeniliğin önünü açmak olduğunu vurgulayan İleri,


“Bizim amacımız vatandaşı güvenceye almak, yatırımcıyı korumak, platformları bu anlamda düzenlemek ama öyle bir yasa tasarısı ortaya koymak ki aynı zamanda inovasyonun ve yenilikçilerin de önünü açmak.” İfadelerini kullandı.


Ömer İleri Kimdir?

Elektrik Elektronik Mühendisliği lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi’nden, Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisans ve Doktora derecelerini ABD’de Rutgers, The State University of New Jersey-New Brunswick’ten aldı. 2011 yılında ise İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde MBA eğitimini tamamladı.


24 Mart 2021 tarihinden beri aktif siyasi hayatına devam eden İleri, AK Parti Bilgi ve İletişim Teknolojileri Başkanlığı’ndan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görevini icra ediyor.


Teknoloji alanında akademik ve sektörel olarak önemli pozisyonlarda bulunan İleri, Türkiye teknoloji ekosisteminin yakından takip ettiği bir isim olarak öne çıkıyor.


Daha Fazla Oku

    DüzenlemelerKripto Taslakömer ileri

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 60 Bin Dolardan Geri Çekiliyor

12 Temmuz 2024 16:30

2
Boğa Piyasası Bitti mi?

12 Temmuz 2024 14:47

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk