Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Dubai, Kripto Firmaları İçin Lisans Zorunluluğu Getiriyor

Sanal Varlıklar Düzenleme Kurumu'nun yeni kural kitabı, kripto firmalarına yönelik zorunlulukları tanımlıyor.

7 Şubat 2023 15:32

Güncellenme: 7 Şubat 2023 17:27

Dubai’de faaliyette bulunmak isteyen kripto firmaları, yeni sanal varlık kural kitabı içeriğine bağlı olarak lisans almak zorunda olacaklar.


Belirlenen kurallar, şirketlerin yerine getirmek zorunda olacakları siber güvenlik normları, uygunluk ve risk yönetimi kriterlerine kadar uymak zorunda oldukları yükümlülükleri belirtiyor. Yayınlanan ayrı bir kural kitabı seti ise, ihraç, danışmanlık, saklama ve takas faaliyetlerini içeriyor.


Kripto şirketlerini bölgeye çekmeyi hedefleyen Dubai’de, kriptoya dair tüm hizmetler ve firmalar, geçtiğimiz yıl kurulan Sanal Varlıklar Düzenleme Kurumu'nun (VARA) denetiminde bulunuyor.


Düzenleyici, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “VARA, piyasaya hem açıklık getirmek hem de riskleri azaltmak için planlanan kurallarla gelecek odaklı bir model çerçeve geliştirmeyi amaçlıyor” ifadelerini kullandı.


Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri'ni oluşturan yedi emirlik içinde nüfus bakımından en yoğun olan emirlik ve bu potansiyelini bir fintech merkezi olmak için fazlasıyla kullanıyor.


İflas eden kripto borsası FTX'in Avrupa biriminin de içinde bulunduğu çok sayıdaki kripto şirketi geçen dönemde VARA’dan lisans aldığını iddia etmiş olsa da BAE’li bir milletvekili Ocak ayında Dünya Ekonomik Forumu’nda yaptığı konuşmasında hiçbir kripto firmasının VARA’dan lisans almadığını açıklamıştı.
Daha Fazla Oku

    Dubaikriptolisans

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sandali Handagama

Sandali Handagama, kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiridir. Columbia Üniversitesi gazetecilik yüksek lisans programından mezun oldu ve 2020'de Overseas Press Club Foundation'ın iş haberciliği bursunu aldı. The Guardian, The Nation ve Popular Science dahil olmak üzere çeşitli yayınlara katkıda bulundu. Sandali'nin kripto birikimi bulunmuyor ve @iamsandali olarak tweet atıyor

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
El Salvador, Kripto Milyonerlerine Yönelik Vize Programı Başlatıyor

8 Aralık 2023 16:05

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk