Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

"Dijitalin Siyaseti": AK Parti'den Kripto Varlıklara Dair Açıklama

"Türkiye'nin blok zinciri ve yapay zeka gibi alanlarda dünya genelinde söz sahibi olacağına inanıyorum."

21 Kasım 2023 16:34

Güncellenme: 21 Kasım 2023 16:52

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, AK Parti Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ömer İleri, Türkiye'nin kripto varlıklar ve yenilikçi teknolojiler konusundaki çalışmalarını paylaştı. İleri, kripto varlıklarla ilgili bir taslak hazırlığı bulunduğunu belirterek, Türkiye'nin blok zinciri ve yapay zeka gibi alanlarda dünya genelinde söz sahibi olacağına inandığını açıkladı.


İleri, "Merkeziyetsiz" yapıların, yani ortada bir otorite olmadan toplumsal güven esasına dayalı, akıllı sözleşmelerle birçok sürecin otomatikleştiği bir yapı olan blok zincirin Türkiye için kritik öneme sahip olduğunu vurguladı. Sektör liderleriyle yapılan görüşmelerde, Türkiye'nin bu alandaki potansiyelini ve avantajlarını paylaştıklarını belirtti.


"Türkiye'nin Yüzyılı" sürecinde Türkiye'nin dijital dönüşümde iddialı olduğunu belirten İleri, ülkenin siber güvenlik ve sosyal medya dezenformasyonu gibi tasarımsal problemlerle de başa çıkma yeteneğini artırmaya odaklandığını söyledi. Türkiye'nin, dijital çağda ürün geliştirme merkezi haline gelerek dünya genelinde önemli bir tasarım merkezi olacağını dile getirdi.


Son olarak, AK Parti'nin dijital sistemlerinin çıtasını yükselttiğini ve bu alandaki öncülük rolünü sürdürdüğünü belirten İleri, "Siyasi Süreç Yönetim Sistemi" adı verilen bir kavramın literatüre kazandırıldığını paylaştı. Bu sistemin, AK Parti'nin mobil uygulaması ve dijital platformuyla dünya genelinde öne çıkan bir mühendislik başarısı olduğunu ifade etti.


"Dijitalin Siyaseti" 

Türkiye'nin dijital dönüşümünde "dijitalin siyaseti" anlayışının önemine değinen İleri, "Siyasetçilerin buradaki duruşu ne olmalı?" sorusuna şu cevabı verdi:


"Biz, burada AK Parti olarak yeni bir kavram ortaya atıyoruz: Dijitalin siyaseti. Bu kavramla şunu ifade etmeye çalışıyoruz: Siyasetçinin teknolojiyle ilişkisi aslında iki boyutlu; bir taraftan teknolojiyi son derece etkin bir şekilde kullanması gerekiyor ama diğer yandan da teknolojiyi kullanmakla yetinmemeli, teknolojinin doğru istikamette ilerlemesine de vesile olmalı. Madem tasarım aşaması dahi bu işte belirleyici hale geldi, işte o tasarım aşamasında toplumsal hassasiyetleri doğru bir şekilde bu tasarımları yapan gruplara aktarmak gerekiyor. Dijitalin siyaseti aslında bu iki kavramın birbiriyle adeta el ele ilerlemesi süreci. Aslında bunun güzel örneklerinden biri yapay zeka süreci."


Tasarı üzerinde çalışılıyor

Kripto varlıklar konusundaki gelişmeleri değerlendirirken bu alanın dünya genelinde yeni olgunlaşmaya başladığını ve AB'nin 2024'te uygulamaya başlayacağı Kripto Varlıkları Yönetmeliği'nin (MiCA) devreye girmesini beklediklerini belirtti. 


İleri'nin açıklamasına göre, ABD'deki uygulamalar henüz yeteri kadar kapsayıcı değil, Türkiye ise hızlı adımlar atmaya çalışıyor. Kripto varlıkların gördüğü ilginin farkında olduklarını ve bu konuda hem vatandaşları koruma hem de blok zinciri teknolojisinin önünü açma amacıyla çabaladıklarını söyleyen İleri, sektörle sürekli iletişim halinde olduklarını ve ilgili kurumların çalışmalarını yakından takip ettiklerini ifade etti. Ayrıca, ilerleyen süreçlerde bu konunun tekrar gündeme geleceğini ve bir taslak üzerinde çalıştıklarını açıkladı.


Daha Fazla Oku

    ak partikriptoyasaömer ileri

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yerli Girişim Clave Artık Herkese Açık

10 Nisan 2024 21:49

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk