Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

“Dijital Pound Mevzuatının Mahremiyeti Koruma Altında Olacak”

Dijital pound konsültasyonuna katılanların çoğu, mahremiyet ve kontrol konusunda endişeleri olduğunu söyledi.

25 Ocak 2024 17:43

Güncellenme: 25 Ocak 2024 19:48

İngiltere hükümeti, dijital bir pound için çıkacak mevzuatın mahremiyet ve paranın kontrolü için koruma sağlayacağını açıkladı.


Merkez bankası dijital para birimi (CBDC) ile ilgili istişareler, İngiltere Merkez Bankası ile birlikte hükümetin maliye bakanlığı tarafından yürütüldü ve haziran ayında sonuçlandı. İstişare, 50.000'den fazla yanıt aldı. İstişaredeki başlıca endişe, mahremiyet ve paranın kontrolüydü.


Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler CBDC'lerin faydalarını araştırıyor, Nijerya ve Bahamalar bu paraları dağıtan ilk ülkeler arasında yer alıyor. Avrupa Birliği ve Çin gibi büyük ekonomiler de soruşturmalar veya testler yürütüyor.


İngiltere Merkez Bankası ve Hazine, dijital sterlin getirip getirmemeye karar verme konusunda temkinli bir yaklaşım benimsiyor.


İngiltere Merkez Bankası Finansal İstikrardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Sarah Breeden, yaptığı basın açıklamasında, "Her türlü parada güven, mutlak bir gerekliliktir" diyor. "Birleşik Krallık'ta dijital bir sterlin getirip getirmeme kararının paranın geleceği için önemli bir karar olacağını biliyoruz. Bu güveni inşa etmemiz ve tanıtılması halinde onu kullanacak olan halkın ve işletmelerin desteğini almamız çok önemli."


İstişare sonucu, önerilen dijital pound tasarımının büyük ölçüde memnuniyetle karşılandığını gösterdi. Dijital pound ihraç edilip edilmeyeceğine dair bir karar henüz verilmedi, ancak bu muhtemelen 2025 ile 2026 arasında gerçekleşecek. Dijital bir pound piyasaya sürülmeden önce, İngiltere'nin yasama organı olan Parlamento'nun ilgili bir yasa çıkarması gerekecek. Getirilen mevzuat, hükümetin dijital bir pound programlayamamasını da sağlayacak.


Hazine'nin çalışmalarını inceleyen partiler arası bir grup olan Hazine Seçim Komitesi, dijital sterlinin 3000 euro sınırına benzer daha düşük bir tutma limitine sahip olması gerektiğini önerdi, bu da bankaların istişare yanıtına göre tercih ettiği bir şey.


Bununla birlikte, İngiltere Merkez Bankası, şimdilik 10.000-20.000 İngiliz sterlin (12.727,6 $ - 25.460,6 $) sınırına bağlı kaldığını, ancak birçok akademisyen ve FinTech sağlayıcısının bunu tercih etmesi veya hiç limiti olmaması nedeniyle gelecekte bunu gözden geçirebileceğini belirtti. 


Konuya aşina olan biri CoinDesk'e verdiği röportajda, dijital sterlinin yaptırım uygulananlar dışında birçok ülkede yurt dışında erişilebilir olacağını söyledi.


Daha Fazla Oku

    dijital poundcbdcİngiltereparlamento

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Camomile Shumba

Camomile Shumba, İngiltere merkezli bir CoinDesk regülasyon muhabiridir. Shumba daha önce Business Insider ve Bloomberg'de staj yaptı. Camomile, Harpers Bazaar, Red, BBC, Black Ballad, Journalism.co.uk, Cryptopolitan.com ve South West Londoner'da yer aldı. Shumba, multimedya gazeteciliği alanında yüksek lisans derecesi yapmadan önce East Anglia Üniversitesi'nde birleşik derece olarak siyaset, felsefe ve ekonomi okudu. Lisans eğitimini yaparken, fark yaratma konusunda ödüllü bir radyo programı yaptı. Şu anda herhangi bir dijital para biriminde veya projede varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Norveç, Veri Merkezlerini Düzenleyerek Kripto Madenciliğini Kısıtlamak İstiyor

15 Nisan 2024 18:12

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk