Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Dijital Euro, Web3'e Değil Kişisel Kullanıma Odaklanacak

CBDC’lerin nakit ve kredi kartlarının sunduğundan daha fazlasını sunmazsa başarısız olabileceği belirtiliyor.

7 Eylül 2022 15:19

Güncellenme: 7 Eylül 2022 17:03

Avrupa Birliği (AB) yetkilileri yaptıkları açıklamada, dijital euronun öncelikle işletmelerin faturalarını düzenlemelerine, maaş çeki vermelerine ya da merkeziyetsiz finansta kullanılmasına olanak tanımak yerine sadece kişilerce başlatılan ödemelere izin vereceğini belirtti.


AB, şu aşamada CBDC ihraç etme veya bitcoin benzeri blok zinciri teknolojisinden yararlanıp yararlanmama konusunda karar vermiş değil fakat banknotlara ve madeni paralara dijital alternatif getirecek bir yasa tasarısını 2023 yılının başlarında yayınlanacak.


Avrupa Merkez Bankası dijital euro program yöneticisi Evelien Witlox, konuyla ilgili olarak, “Dijital euronun ilk sürümüne yönelik olarak üç kullanım örneğini belirledik. Bu örnekler, aile ve arkadaşlar arasında işlem yapabilmeye olanak tanıyan eşler arası ödemeler, fiziksel ya da çevrimiçi mağazalarda tüketicinin işletmeye yaptığı ödemeler ve hükümetlere yapılan ödemeler olacak” şeklinde konuştu.


Witlox, CBDC'nin diğer kullanı şekillerinin (ücret ödemeleri, işletmeler arasındaki ödemeler, makineden yapılan ödemeler ile merkeziyetsiz finansmana yönelik destek uygulamaları) ilerde değerlendirilebileceğini söyledi.


Avrupa Komisyonu'ndaki yetkililer, CBDC'nin hem geleceğe dönük olmasını hem de Web3'e uyumlu olmasını istiyorlar fakat bunun için acele etmeye gerek olmadığı konusunda hemfikirler.


IMF’nin geçtiğimiz hafta yayınladığı verileri, yaklaşık 97 ülkede CBDC araştırması, testi ve dağıtımının olduğunu ortaya koyuyor.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jack Schickler

Jack Schickler, Belçika'nın Brüksel kentinde kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiri. Daha önce MLex haber sitesi için mali düzenlemeler hakkında yazıları yayımlandı. Avrupa Komisyonu ve Birleşik Krallık Hazinesi'nde konuşma yazarı ve politika analisti olarak görev yaptı. Herhangi bir kripto varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Scroll’daki DeFi Yolculuğunuz Session One ile devam ediyor

21 Haziran 2024 23:39

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk