Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Dijital Dolar Projesi, Dijital Dolar İçin Teknik Sanal Alan Açıyor

ABD’de merkez bankasının dijital para birimini savunan kurum, dijital dolara ait teknik ve politik yönleri keşfetmek amacıyla Digital Asset ve Ripple ile çalışmayı planlıyor.

1 Eylül 2022 13:18

Güncellenme: 1 Eylül 2022 14:38

ABD’de merkez bankası dijital para biriminin savunucusu, kar amacı gütmeyen kuruluş Dijital Dolar Projesi (DDP), yaptığı açıklamada, dijital dolara yönelik teknolojik, iş ve politika çözümleri için teknik bir sanal alan başlatacağını duyurdu.


Ekim ayında başlayacağı açıklanan programda, CBDC altyapı çözümlerini tartışmak için özel ve kamu sektörlerinin bir araya getirilmesinin planlandığı belirtiliyor.


Sandbox’a ilk katılanlar arasında Kaliforniya merkezli kripto firması Ripple, Digital Asset, EMTECH ve Knox Networks bulunuyor.


DDP, ülkedeki en büyük finansal hizmet sağlayıcılarından Depository Trust & Clearing Corporation (DTCC) ile Nisan ayında "Project Lithium" adlı bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) pilot çalışması başlatmıştı.


ABD’de dijital bir dolara geçiş süreci henüz ilk aşamada bulunuyor. Atlantik Konseyi’nden GeoEconomics Center direktörü Josh Lipsky, konuyla ilgili olarak CoinDesk’e yaptığı açıklamada, “CBDC’yi araştıran 105 ülkeden 50'si bu konuda ciddi ve geliştirme, pilot ya da lansman aşamalarında ancak ABD hala araştırma seviyesinde” dedi.


Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, Haziran ayında yaptığı konuşmada, ABD'nin CBDC’yi ciddi anlamda  keşfetmesi gerektiğini söylerken bu yılın ilk aylarında ABD Finansal Araştırma Ofisi ise, dijital doların mevcut finansal sistemi istikrara kavuşturmaya yardımcı olabileceğini açıklamıştı.
 

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Camomile Shumba

Camomile Shumba, İngiltere merkezli bir CoinDesk regülasyon muhabiridir. Shumba daha önce Business Insider ve Bloomberg'de staj yaptı. Camomile, Harpers Bazaar, Red, BBC, Black Ballad, Journalism.co.uk, Cryptopolitan.com ve South West Londoner'da yer aldı. Shumba, multimedya gazeteciliği alanında yüksek lisans derecesi yapmadan önce East Anglia Üniversitesi'nde birleşik derece olarak siyaset, felsefe ve ekonomi okudu. Lisans eğitimini yaparken, fark yaratma konusunda ödüllü bir radyo programı yaptı. Şu anda herhangi bir dijital para biriminde veya projede varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yeni Vergi Paketi TBMM'ye Sunulmaya Hazır, Kripto Vergi Oranı Belirlendi

14 Haziran 2024 18:14

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk