Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Cunliffe: Politika Yapıcılar Kriptoyu Düzenlemeye Devam Etmeli

İngiltere Merkez Bankası başkan yardımcısı, düzenleyicilerin kripto kurallarının oluşturulmasını hızlandırması gerektiğini ve risklerin yönetilmemesi durumunda ilgili faaliyetlerin durdurulması gerektiğini söyledi.

12 Temmuz 2022 15:57

Güncellenme: 12 Temmuz 2022 16:52

Bank of England Başkan Yardımcısı Jon Cunliffe, düzenleyicilerin kripto için etkili kurallar oluşturma çalışmalarını hızlandırmaları gerektiğini söyledi.


Cunliffe, Salı günü Singapur’da İngiliz Yüksek Komisyonu'nda yaptığı konuşmasında, bazılarının kripto kışı olarak adlandırdığı düşüşe atfen “Bu bölümden almamamız gereken ders, “Kripto'nun bir şekilde bittiği ve artık bu konuda endişelenmemize gerek olmadığıdır” ifadelerini kulandı.  


Cunliffe , son aylarda kripto piyasalarından yaklaşık 2 trilyon dolar silindi ve “kripto pazarlarında dramatik bir istikrarsızlık ile kayıplar yaşandı” dedi . 


Erime, milyarlarca dolarlık stabilcoin ihraççısı Terra'nın ve kripto kredi kurumu Celsius ve Three Arrows Capital hedge fonu dahil diğer katılımcıların çöküşüyle daha da kötüleşti.


Cunliffe konuşmasında, Teknoloji, ekonomi ve finanstaki temel riskleri değiştirmez. Kripto teknolojileri, finansta önemli yenilik ve gelişme beklentisi sunuyor. Ancak başarılı olmak için sürdürülebilir inovasyon, risklerin yönetildiği bir çerçevede gerçekleşmelidir: İnsanlar güvensiz uçaklarda uzun süre uçmazlar” vurgusu yaptı.


Son olayların ardından uluslararası düzenleyiciler küresel kripto kurallarını hızlandırdıklarına dair işaretler veriyorlar. Bankacılık düzenlemeleri için küresel standart belirleyici Basel Bankacılık Denetleme Komitesi bankalarca saklanan kripto varlıklarının ihtiyatlı uygulamaları konusunda rehberliğe hazırlanıyor.


Bu arada, uluslararası finansal gözlemci Finansal İstikrar Kurulu, Ekim ayına kadar kripto düzenlemeleri önermeyi planlıyor.


TerraUSD'nin (UST) çöküşü, ABD doları gibi gerçek varlıkların değerine sabitlenmiş kripto para birimleri olan stabilcoinler için kuralları da hızlandırmış olabilir. Haziran ayında, Avrupa Birliği'ndeki politika yapıcılar, ağırlıklı olarak stabilcoin düzenlemesine odaklanan Kripto Varlıklarda Piyasalar paketi adıyla bilinen kripto düzenleyici kurallar çerçevesi üzerinde uzlaşıya varmışlardı. 


Birleşik Krallık hükümeti de Ağustos’a kadar çıkması olası stabilcoin düzenlemesi üretme çabalarını koordine ediyor. Hükümetin finans kolu olan Hazine, daha büyük finansal sistemleri etkileyebilecek olan stabilcoin'leri yönetmek için şimdiden görüş yayınlamış durumda.


Cunliffe, İngiltere'deki düzenleyicilerin İngiltere Merkez Bankası da dahil olmak üzere bu yıl içinde stabilcoin'lerin düzenleyici politika çerçevesi hakkında bir danışma belgesi yayınlamayı umduklarını belirtti.


Kripto düzenlemelerinin “aynı risk, aynı düzenleyici sonuç” ilkesini izlemesi gerektiğini, yani düzenleyicilerin kripto ile ilgili benzer riskleri azaltmak için mevcut finansal kuralları genişletmeye çalışması gerektiğini de belirten Cunliffe, “Ancak bu başarısız olduğunda, düzenleyicilerin daha güçlü önlemler alması gerekebilir. Kripto ile ilgili belirli faaliyetler için bunun mümkün olmadığı ortaya çıkarsa ve ne zaman riski azaltmanın ve gerekli ölçüde yönetmenin bir yolunu bulamıyorsak sistemin devam etmesine izin vermemeliyiz dedi.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Camomile Shumba

Camomile Shumba, İngiltere merkezli bir CoinDesk regülasyon muhabiridir. Shumba daha önce Business Insider ve Bloomberg'de staj yaptı. Camomile, Harpers Bazaar, Red, BBC, Black Ballad, Journalism.co.uk, Cryptopolitan.com ve South West Londoner'da yer aldı. Shumba, multimedya gazeteciliği alanında yüksek lisans derecesi yapmadan önce East Anglia Üniversitesi'nde birleşik derece olarak siyaset, felsefe ve ekonomi okudu. Lisans eğitimini yaparken, fark yaratma konusunda ödüllü bir radyo programı yaptı. Şu anda herhangi bir dijital para biriminde veya projede varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitcoin’in 63 Bin Dolara Yükseldiği Sırada TON ve RNDR %13'ten Fazla Arttı

10 Mayıs 2024 18:13

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk