Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Layer 2

E-Bülten

Politika

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’dan Blokzincir Tabanlı E-Cüzdan Açıklaması

“Vatandaşlarımız blokzincir ağında oluşturulmuş dijital kimliklerle e-devlet’e girebilecek”

2 Ocak 2023 14:17

Güncellenme: 2 Ocak 2023 14:29

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bugün düzenlenen Dijital Türkiye 2023 toplantısının açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, e-devlet hizmetlerine entegre edilecek içerikler ve kamu hizmetleri hakkında yeni gelişmeleri paylaştı.


“Bugün gündemimizde e-devlet’e entegre edilecek içerikler ve sunulan kamu hizmetlerinin katma değerlerinin iyileştirilmesi ve geliştirilmesi var” diye konuşan Oktay, şöyle devam etti: “Blokzincir tabanlı dijital kimlik, yeşil e-devlet kapısı çalışmalarımız, belediyelerle ve sanayi ticaret odalarının dijitalleşmesi, devlet teşkilatı merkezi kayıt sistemi ve kamu hizmetleri verimliliği projeleri gibi konular bulunmaktadır.”


62 milyon vatandaşın aktif olarak kullandığı e-devlet kapısında 7 bine yakın hizmet sunulduğunu hatırlatan Oktay, “E-devlet’te yeni bir devrim olacak blokzincir tabanlı giriş sistemini, dijital kimliği getiriyoruz” diye konuştu ve ekledi: “E-cüzdan uygulaması kapsamında çalışacak giriş sistemiyle vatandaşlarımız blokzincir ağında oluşturulmuş dijital kimliklerle e-devlet’e girebilecek. Online e-devlet’ten offline e-devlet’e geçişin, yani kullanıcılar açısından dijital bilgilerin cep telefonlarında güvenli bir şekilde tutulabildiği bir sisteme doğru evrilerek ilk adımlarını bugün attığımız çalışmamız gelişerek yeni kolaylıkların kapısını aralayacak. Yani hem kolaylaştırıyoruz hem de daha güvenli hale getiriyoruz.”


“Vatandaşlarımızı noterliklere gitmeden veraset ilanlarına kolaylıkla ulaşabilecek”

Türkiye Noterler Birliği’yle yürütülen çalışmalar kapsamında veraset ilanı, e-başvuru, e-tespit ve araç sorgulama işlemleri uygulamaya alındığını aktaran Oktay, “E-devlet kapısı üzerinden sunmaya başladığımız veraset ilanı sorgulama hizmetiyle vatandaşlarımız noterliklere gitmeden, mirasçısı olduğu veraset ilanların kolaylıkla ulaşabilmektedir. Noter hizmetlerini dijitalleştirme çalışmalarımız idari düzenleme iyileştirmeleriyle devam edecek” diye konuştu.


“Diğer taraftan belediyeler ve iş dünyasını kapsayan dijital hizmetlerin sayısını her geçen gün artırıyoruz” diye konuşan Oktay, “Veri paylaşımını henüz tamamlamayan belediyelerle sanayi ve ticaret odalarının gerekli hassasiyeti en hızlı şekilde göstermelerini bekliyoruz. Aksi takdirde vatandaşlarımızın konforu ve güvenliği, kamu hizmetlerine daha rahat ulaşabilmeleri için idari yaptırımlarla bu süreci hızlandırmak zorunda kalabiliriz” uyarısında bulundu.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk