Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Craig Wright, COPA Davasında “Endüstriyel Düzeyde Sahtecilik” ile Suçlanıyor

Wright’ın avukatına göre Crypto Open Patent Alliance, Wright'ın Satoshi olmadığına dair doğrudan bir kanıt sunamıyor.

6 Şubat 2024 10:57

Güncellenme: 6 Şubat 2024 11:44

Avustralyalı bilgisayar bilimcisi Craig Wright'ın, çığır açan 2008 Bitcoin manifestosunun anonim yazarı olup olmadığını araştıran davada yeni kanıtlar istendi.


Gizemli vizyoner Satoshi Nakamoto olduğunu iddia eden Wright, telif hakkı ihlalleri iddiasıyla açık kaynaklı Bitcoin projesini geliştiren geliştiriciler de dahil olmak üzere kripto topluluğunun üyelerine yasal olarak birçok kez saldırdı.


Twitter'ın kurucusu Jack Dorsey, Coinbase ve MicroStrategy gibi yüksek profilli endüstri oyuncuları tarafından desteklenen ve kâr amacı gütmeyen Crypto Open Patent Alliance (COPA) kuruluşu, Bitcoin teknik incelemesi olarak da bilinen manifestonun yazarlığı iddiasına meydan okuyarak Wright'a dava açtı. COPA’nın Wright’a karşı bir araya gelen ilk ittifak olmasa da şimdiye kadar en göz korkutan ittifak olduğunu söylemek yanlış olmaz.


Ocak ayında Wright’ın uzlaşma talebini reddeden COPA, davanın kendi lehine sonuçlanmasının tüm ekosistemin geleceği için büyük bir önem arz ettiğinin farkında.


Kuruluşun sözcüsü, dün gerçekleşen duruşmanın ardından CoinDesk’e şunları söylüyor: “Buradaki umudumuz, bir zorbaya karşı gelindiğinde zorbanın geri adım atması ve nihayetinde durmasıdır. Dr. Wright’ın eylemlerine devam etmemesi için gerekli tedbirleri almaya çalışıyoruz.”


Wright’ın Satoshi olduğuna dair sunduğu kanıtların belgede sahtecilikle elde edildiğini savunan COPA’nın sözcüsü, “Wright’ın Satoshi Nakamoto olduğu iddiası, endüstriyel düzeyde bir sahtecilik.”


Dün iki tarafın da yeni kanıtlarını sunmasının ardından mahkeme başkanı Yargıç James Mellor, Wright'ın sunduğu belgelerin COPA tarafından uzman incelemesine ve çapraz sorguya tabi tutulmasına izin verdi.


“Kambersiz Düğün”

COPA'nın odak noktası Wright'ın Satoshi olduğunu kanıtlama çabalarında yaptığı iddia edilen sahtekarlıkları ortaya çıkarmak olsa da, savunma ekibi Wright’ın eğitim ve profesyonel geçmişinin onu Bitcoin gibi teknolojiyi icat edebilecek kapasitede olduğunu söylüyor.


Wright'ın avukatı Lord Anthony Grabiner’a göre, COPA Wright'ın Satoshi olmadığına dair doğrudan bir kanıt sunamıyor.


Ayrıca başka kimsenin Satoshi olduğunu iddia etmemesi de durumu zorlaştırıyor ve bu durum Wright’ı olası bir aday haline getiriyor.


Satoshi gizli kalmaya devam etmek istese bile mahkemeye anonim olarak başvurma şansı olduğunu ama böyle bir başvurunun yapılmadığını belirten Lord Grabiner, davayı “kambersiz düğün” olarak tanımlıyor.


COPA'nın Satoshi olmadığını ve sadece Wright'ın iddiasını baltalamakla ilgilendiğini de sözlerine ekliyor.


Kuruluşun sözcüsü de ittifak amacının gerçek Satoshi’yi bulmak veya ortaya çıkmasını sağlamak olmadığını, burada önemli olanın Wright’ın iddialarını çürütmek olduğunu tasdikledi.


Duruşma yerel saatle salı günü 10:30'da devam edecek ve Wright'ın ifadesi ile çapraz sorgusu başlayacak. Sorgu 13 Şubat'a kadar devam edecek.


Daha Fazla Oku

    BitcoinSatoshi Nakamotocraig wrightCrypto Open Patent Alliance (COPA)

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sandali Handagama

Sandali Handagama, kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiridir. Columbia Üniversitesi gazetecilik yüksek lisans programından mezun oldu ve 2020'de Overseas Press Club Foundation'ın iş haberciliği bursunu aldı. The Guardian, The Nation ve Popular Science dahil olmak üzere çeşitli yayınlara katkıda bulundu. Sandali'nin kripto birikimi bulunmuyor ve @iamsandali olarak tweet atıyor

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Türkiye Pazarını Hedefleyen Kripto Hizmet Sağlayıcılar İçin Kritik Viraj

19 Haziran 2024 13:36

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk