Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Coinbase, Gerekli Güvenlik Önlemlerini Almadığı için Birçok Dava ile Karşı Karşıya

Georgia mahkemesinde açılan toplu davada, kripto borsasının kullanıcıların hesaplarını hırsızlık ve bilgisayar korsanlığına karşı güvence altına alamadığını iddia ediyor ve 5 milyon dolardan fazla tazminat talep ediyor.

23 Ağustos 2022 14:43

Güncellenme: 23 Ağustos 2022 16:58

Geçen hafta kripto borsası Coinbase’e karşı açılan davada, müşterileri hesaplarının düzgün bir şekilde güvence altına alınmadığı, hırsızlığa ve yetkisiz transferlere karşı savunmasız bıraktığı iddia ediliyor.


Georgia Kuzey Bölgesi için ABD Bölge Mahkemesi'nde açılan dava, şirketi aynı zamanda hesapları kalıcı olarak veya uzun süre kilitleyerek kullanıcılara maddi zarar vermekle ve işlem platformunda menkul kıymetleri listeleyerek federal yasaları ihlal etmekle suçluyor.


Geçen yıl ABD'de halka açılan ilk kripto para birimi borsası olan Coinbase, mutsuz yatırımcılardan gelen bir dizi davayla karşı karşıya. New Jersey'de açılan ve şirketin ABD'li kişilerin kayıtsız menkul kıymet ticareti yapmasına izin verdiğini iddia eden bir başka toplu davasına ek olarak, bu ayın başlarında bir Coinbase hissedarı, şirketi yatırımcıları geçen yılki halka arz hakkında yanıltmakla suçladı. Platform ayrıca yatırımcılar tarafından açılan iki ayrı davayı arabulucu yoluyla çözmeye çalışıyor.


Georgia davası, baş davacı ve Georgia 'da yaşayan George Kattula da dahil olmak üzere 100'den fazla kişiden oluşan bir grubu temsil ediyor, ancak Kattula'nın avukatları bundan daha fazla mağdur olabileceğini söylüyor.


Kattula'yı temsil eden Georgia merkezli hukuk firması Herman Jones LLC'den John Herman, CoinDesk'e yaptığı açıklamada, "Coinbase müşterilerinin hesaplarında çok sayıda hileli işlem olduğunun farkındayız" dedi. "Tüm Coinbase hesap sahiplerinin hesaplarını dikkatlice incelemeye ve herhangi bir düzensiz faaliyet hakkında derhal bize danışmasına teşvik ediyoruz."


Dava, iddia edilen konulardan bazılarını hatta detaylandırıyor. Özellikle, 2019 yılında borsanın bir müşterisinin kendi hesabına geri dönmesine izin vermek için altı aydan fazla bir süre geçtiğine dair atıfta bulunuluyor.


Coinbase, öncelikle müşterilerin destek ekibini kullanmasını gerektirdiğini ve sorun bu şekilde çözülmezse müşterilerin resmi şikayet sürecinden geçmesi gerektiğini ifade etti.


Dava, Coinbase üzerinde listelenen varlıkların bazılarının ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) menkul kıymet tanımına uyduğunu ve şirketin kendisinin federal yasalara göre bir "borsa" olabileceğini, yani düzenleyiciye kaydolması gerekeceğini iddia ediyor.


SEC'in Coinbase'i Temmuz ayında menkul kıymetler satışı hakkında soruşturduğunu söylemesinden sonra davalar artmaya başladı.


Kattula'nın şikayetinde, "Coinbase'in kullanıcı artışı, tüketicilere vaat ettiği hesap hizmetlerini ve korumalarını sağlamadı," dedi.


Davacılar Coinbase'in yeterli siber güvenlik önlemlerini oluşturmaması ve sürdürmemesinin, yatırımcıların cüzdan ve hesap erişimini, bu hesaplardaki yatırımlarını, ve kişisel olarak tanımlanabilir bilgileri kaybetmelerine neden olduğunu iddia ediyor.


Kattula, 5 milyon doların üzerinde tazminat (yasal maliyetleri ve ücretleri hariç) istiyor.


Coinbase, henüz açıklama talebine cevap vermedi.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sandali Handagama

Sandali Handagama, kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiridir. Columbia Üniversitesi gazetecilik yüksek lisans programından mezun oldu ve 2020'de Overseas Press Club Foundation'ın iş haberciliği bursunu aldı. The Guardian, The Nation ve Popular Science dahil olmak üzere çeşitli yayınlara katkıda bulundu. Sandali'nin kripto birikimi bulunmuyor ve @iamsandali olarak tweet atıyor

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
İstihdam Verileri Açıklandı, ABD Haziran Ayında 206 Bin İşgücü Sağladı

5 Temmuz 2024 18:10

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk