Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Layer 2

E-Bülten

Politika

Çin, Dijital Yuan’ı Nakit Dolaşım Verilerine Dahil Etti

Dijital yuan e-CNY, Çin Merkez Bankası tarafından tutulan nakit ve rezervlerin yüzde 0,13'ünü temsil ediyordu.

12 Ocak 2023 09:23

Güncellenme: 12 Ocak 2023 12:46

Çin Merkez  Bankası, geçtiğimiz Aralık ayında dolaşımda bulunan para birimi hesaplamalarına ülkenin dijital para birimi Dijital Yuan’ı da dahil etti ve bu hamle bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) ilk uygulayıcılarından biri ve aynı zamanda dünyanın en büyük ikinci ekonomisi için bir ilk oldu.


Merkez bankası yayınladığı raporda, "e-CNY, Aralık 2022'den itibaren dolaşımdaki para miktarına dahil edildi” ifadelerini kullandı. Aralık ayı sonu itibarı ile e-CNY 13,6 milyar yuan (2 milyar ABD doları) olarak gerçekleşti.


Merkez bankası tarafından tutulan nakit ve banka rezervleri, Aralık ayında 11 ayda gerçekleştirdiği en en büyük yükseliş hızı olan yüzde 15,3'lük artışla 10,5 trilyon yuan'a ulaşırken dijital yuan toplam rezervlerin sadece yüzde 0,13'ünü oluşturuyordu. Merkez bankası, e-CNY'nin hesaplamaya eklenmesinin mevcut durumda  önemli bir değişikliğe yol açmadığını söyledi.


Çin, 61 ülkenin merkez bankalarının oluşturduğu Bank for International Settlements ile projeler geliştirerek bir CBDC geliştiren ilk ülkelerden biri oldu.


South China Morning Post’un (SCMP hazırladığı rapor göre, pilot uygulama 26 büyük şehri ve 5,6 milyon tüccarı kapsıyor .


Daha Fazla Oku

    Chinadijitalyuan

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Amitoj Singh

Amitoj Singh, CoinDesk'in Hindistan ile ilgili konulardan sorunlu ve düzenlemeler konusunda uzman muhabiridir. Daha önce CNN, Al Jazeera, Business Insider, Columbia Global Reports için yazmıştır. Daha önce, dünya çapında Hintliler için haber ağı olan NDTV'de (New Delhi Television Ltd.) Baş Sunucu ve Haber Editörüydü ve öncü haber organizasyonunda 12 yıl geçirdi. Amitoj, az miktarda Bitcoin ve Ether'e sahip.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk