Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

“Büyük Oyuncuların, Metaverse Bekçileri Olma Riski Var”

Avrupa Komisyonu, çevrimiçi sanal dünyalarda gizlilik, açıklık, siber güvenlik ve eşitlik risklerini dile getiriyor.

6 Nisan 2023 17:02

Güncellenme: 6 Nisan 2023 17:12

Avrupa Komisyonu çarşamba günü sanal dünyalara dair yeni politikası hakkındaki müşaverede, çevrimiçi devlerin yerel şirketleri engelleyerek metaverse'e hâkim olabileceğine yönelik uyarılarda bulundu.


3 Mayıs'a kadar açık olan ‘call for evidence’ (delil çağrısı), Avrupa Birliği'nin yürütme kolunun önümüzdeki aylarda teklifler sunmaya hazır olduğunu, ancak bir kanun taslağı içermeyebileceğini söyledi.


Taslakta, "Az sayıda büyük oyuncunun sanal dünyaların gelecekteki bekçileri olma, piyasaya girişte engeller oluşturma ve AB'deki yeni girişimleri ve KOBİ'leri (küçük ve orta büyüklükteki işletmeler) bu yükselen piyasanın dışında tutma riski bulunuyor" denildi; bu da antitröst yetkilileri tarafından Meta gibi web devlerinin potansiyel egemenliği hakkında daha önce ifade edilen korkuları tekrarlar nitelikte.


Yazı, bağlı akıllı cihazları kullanarak fiziksel ve sanal dünyaların üç boyutlu bir şekilde etkileştiği Web 4.0 adı verilen şey için birtakım politika sorununa değiniyor. Eşitlik, veri gizliliği, siber güvenlik ve açıklık gibi konularla birlikte yerel işletmeler için sermayeden de bahsediyor.


AB; yakın zamanda Meta, Google ve Amazon gibi internet devlerinin sözde rekabet dışı davranışlarını kontrol altına almak adına bir Dijital Piyasalar Kanunu’nu çıkardı, ancak benzer yönelimlerin internet ekonomisinin sonraki tekrarlarında yeniden ortaya çıkmasından endişeleniyor.


Daha Fazla Oku

    ABABmetaverseweb 4.0

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jack Schickler

Jack Schickler, Belçika'nın Brüksel kentinde kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiri. Daha önce MLex haber sitesi için mali düzenlemeler hakkında yazıları yayımlandı. Avrupa Komisyonu ve Birleşik Krallık Hazinesi'nde konuşma yazarı ve politika analisti olarak görev yaptı. Herhangi bir kripto varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitcoin’in Binance.US Platformundaki Fiyatı Düşüş Yaşadı

9 Haziran 2023 17:28

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk