Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Büyük Kripto Firmalarının Ekstra Kurallara ve Küresel İşbirliğine İhtiyacı Var

Merkez bankacı McCaul, Binance gibi firmaların, AB'nin MiCA düzenlemesinin yanı sıra ekstra kurallarla birlikte yasal statülerini ve sorumluluk çizgilerini açıklamaya zorlanmaları gerektiğini ifade ediyor.

6 Nisan 2023 08:09

Güncellenme: 6 Nisan 2023 08:21

Avrupa Merkez Bankası (ECB) denetim kurulu üyesi Elizabeth McCaul, Çarşamba günü paylaşılan bir blog yazısında, FTX ve Binance gibi büyük küresel kripto şirketlerinin daha fazla uluslararası düzenleyici işbirliği ve daha katı kurallara tabi olması gerektiğini ifade etti.


ECB'de bankaları denetlemekten sorumlu kurulun üyesi olan McCaul, kripto sektörünü düzenlemeye yönelik, AB'nin hazırladığı Kripto Varlık Piyasaları düzenlemesi (MiCA) gibi son girişimlerin, karmaşık uluslararası yapılar veya merkezlerinin bulunmadığını iddia eden "ekosistem" şirketler sorununu tam olarak çözemeyeceğini belirtti. 


Elizabeth McCaul, "Fiziksel sınırları olmayan firmaları nasıl denetleyebiliriz ki? Uluslararası koordinasyonun nasıl işleyeceğini ve kripto dünyasını düzenlemede ne kadar etkili olabileceğini anlayabilmek için daha fazla düşünmemiz gerekiyor.” dedi.


McCaul, konsolide grupların uluslararası denetçilerden oluşan "kurullar" tarafından yönetildiği bankacılıktan teamüller aktardı. Ayrıca, menkul kıymetler söz konusu olduğunda, düzenleyicilerin eşdeğer kabul edilen yabancı ülke mahkemelerinin kararlarına uyduklarını, ancak, kripto şirketlerinin yasal açıdan daha hesap verebilir hale gelmesi gerektiğini de söyledi.


McCaul, “Hiçbir yargı alanı, işletmelerin, yasal statütüsünü ve idaresinden kimin sorumlu olduğunu açıklamadan işlerini yürütmelerine izin vermemeli. Binance gibi, merkezinin bulunmadığını öne süren firmaların bile ‘denetlenebilir’ olması gerekiyor.” ifadelerini kullanırken daha küçük kuruluşların Avrupa Parlamentosu tarafından haftalar içinde nihai hale getirilecek MiCA kapsamında kalabileceğini, ancak, büyük kripto şirketlerinin daha katı gereklilikler ve gelişmiş denetimin olduğu ayrı bir rejime ihtiyaç duyacağını söyledi. Öte yandan, bir şirketin “önemli” görülme eşiğinin de değişmesi gerektiğini, çünkü ne FTX ne de Binance'ın mevcut kriterleri karşıladığını dile getirdi.


ECB'nin yönetim kurulunda yer alan Fabio Panetta, daha önce kriptoyu açgözlülükle beslenen bir “Ponzi şeması” olarak tanımlamıştı. ECB Başkanı Christine Lagarde ise, MiCA'nın kapsamadığı kripto staking ve borç verme gibi alanlar için daha fazla yasa çıkarılmasını talep etmişti.


Daha Fazla Oku

    ecbMİCAABkripto

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jack Schickler

Jack Schickler, Belçika'nın Brüksel kentinde kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiri. Daha önce MLex haber sitesi için mali düzenlemeler hakkında yazıları yayımlandı. Avrupa Komisyonu ve Birleşik Krallık Hazinesi'nde konuşma yazarı ve politika analisti olarak görev yaptı. Herhangi bir kripto varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Türkiye Pazarını Hedefleyen Kripto Hizmet Sağlayıcılar İçin Kritik Viraj

19 Haziran 2024 13:36

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk