Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

“Bruno Brock” Vergi Kaçakçılığından Dört Yıl Hapis Cezasına Çarptırıldı

Elmaani, Nisan 2023'te 5,5 milyon doların üzerinde vergi kaybına neden olduğunu kabul etmişti.

1 Kasım 2023 12:18

Güncellenme: 1 Kasım 2023 12:28

ABD Adalet Bakanlığı (DOJ), blok zinciri protokolü Oyster Pearl’ün kurucusu "Bruno Brock" olarak da bilinen Amir Bruno Elmaani'nin vergi kaçakçılığı suçlamasıyla dört yıl hapis cezasına çarptırıldığını bildirdi.


Bir yıllık denetimli serbestlik cezasına da çarptırılan Elmaani’nin 5,5 milyon dolarlık tazminat ödemesine karar verildi. Bu tutar, tahmini vergi kaybını temsil ediyor. Nisan 2023’te suçunu kabul eden Elmaani, 2020’de Federal Soruşturma Bürosu ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu'nun desteğiyle ABD Milli Gelir İdaresi (IRS) ve Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından ayrı ayrı dava edilmişti.


DOJ’a göre, Elmaani aile üyelerine, arkadaşlarına ve kendisine aktardığı paralar için önce bir coin mixer kullandı. Böylece blok zincirinde yer alan krito para birimlerinin asıl hedefini gizleyebildi.


Davanın çıkış noktası Elmaani’nin pearl (PRL) aracılığıyla “milyonlarca dolar” kazandığı 2017’ye kadar uzanıyor. Bu satışlardan elde edilen gelir bildirilmiyor ve vergi beyannamesi tahrif edildikten sonra bu paralar gayrimenkule yatırılıyor.


Elmaani, şöyle itiraf ediyor: “ICO’dan sonra PRL arzının artmayacağını ve PRL'yi oluşturan akıllı sözleşmenin "kilitleneceğini" belirttim. Ancak 29 Ekim 2018’de Oyster Protocol projesinde çalışanlar da dahil olmak üzere kimseye söylemeden akıllı sözleşmeyi yeniden PRL mint’lemek için kullandım.”


ABD Savcısı Damian Williams ise “Amir Elmaani milyonlarca dolarlık kripto para biriminden elde ettiği kârı gizleyerek vergi yükümlülüklerinin yanı sıra yatırımcıların güvenini de ihlal etti. Kripto piyasasındaki tüm katılımcılar kurallara bağlı kalmalı, aksi takdirde bu ihlalciler ceza alana kadar yorulmadan çalışacağız” dedi.


Daha Fazla Oku

    kriptodojhapisvergi kaçakçılığı

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Amitoj Singh

Amitoj Singh, CoinDesk'in Hindistan ile ilgili konulardan sorunlu ve düzenlemeler konusunda uzman muhabiridir. Daha önce CNN, Al Jazeera, Business Insider, Columbia Global Reports için yazmıştır. Daha önce, dünya çapında Hintliler için haber ağı olan NDTV'de (New Delhi Television Ltd.) Baş Sunucu ve Haber Editörüydü ve öncü haber organizasyonunda 12 yıl geçirdi. Amitoj, az miktarda Bitcoin ve Ether'e sahip.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yerli Girişim Clave Artık Herkese Açık

10 Nisan 2024 21:49

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk