Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

BRICS, Dijital Para Birimleri ve Blok Zincirlerine Dayalı Ödeme Sistemi Oluşturacak

BRICS grubu, bir süredir şirketlerin ve bireylerin ABD dolarına olan bağımlılığını azaltmak için çaba sarf ediyor.

5 Mart 2024 11:19

Güncellenme: 5 Mart 2024 11:37

Rus haber ajansı TASS tarafından yayımlanan bir raporda, Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika'dan oluşan beş uluslu BRICS grubunun, blok zinciri ve dijital teknolojilere dayalı bir ödeme sistemi oluşturmak için çalışacağı belirtildi.


Kremlin'in yardımcısı Yury Ushakov, TASS ile yaptığı röportajda şunları söyledi: "Bağımsız bir BRICS ödeme sistemi oluşturmanın, bunu da dijital teknolojiler ve blok zinciri gibi son teknoloji araçlara dayandırmanın gelecek için önemli bir hedef olduğuna inanıyoruz. Önemli olan, bu para biriminin hükümetler, insanlar ve işletmeler için uygun maliyetli olması ve siyasetten arınmış olması."


Bu çaba, BRICS'in uluslararası para sistemindeki rolünü artırmaya yönelik hedefin bir parçası. BRICS grubu, bir süredir şirketlerin ve bireylerin ABD dolarına olan bağımlılığını azaltmak için çaba sarf ediyor.


Ushakov, "Öncelikli olarak ABD dolarından farklı para birimlerinin kullanımıyla ilgili olarak Koşullu Rezerv Düzenlemesini geliştirme çalışmaları devam edecek" diyor.


Geçtiğimiz hafta farklı bir TASS raporu, Rusya Maliye Bakanlığı, Rusya Merkez Bankası ve BRICS ortaklarının küresel para sistemini iyileştirmek amacıyla çok taraflı bir ödeme platformu oluşturacağını söyledi.


Yine şubat ayında, küresel finansal sistemi takip eden Finansal İstikrar Kurulu Başkanı Klaas Knot, 20 Grubu (G20) ülkelerinin maliye bakanlarına kripto varlıkların, tokenizasyonun ve yapay zekanın (AI) öncelikli olmaya devam ettiğini bildirdi.


Daha Fazla Oku

    G20brics

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Amitoj Singh

Amitoj Singh, CoinDesk'in Hindistan ile ilgili konulardan sorunlu ve düzenlemeler konusunda uzman muhabiridir. Daha önce CNN, Al Jazeera, Business Insider, Columbia Global Reports için yazmıştır. Daha önce, dünya çapında Hintliler için haber ağı olan NDTV'de (New Delhi Television Ltd.) Baş Sunucu ve Haber Editörüydü ve öncü haber organizasyonunda 12 yıl geçirdi. Amitoj, az miktarda Bitcoin ve Ether'e sahip.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yeni Vergi Paketi TBMM'ye Sunulmaya Hazır, Kripto Vergi Oranı Belirlendi

14 Haziran 2024 18:14

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk