Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Layer 2

E-Bülten

Politika

Brezilya Merkez Bankası, 2024'te Piyasaya CBDC Sürmeyi Planlıyor

Merkez bankası, dijital para birimi CBDC’yi finansal sisteme katılımı artırmak için bir yol olarak görüyor.

14 Aralık 2022 12:34

Güncellenme: 14 Aralık 2022 13:07

Brezilya Merkez Bankası Başkanı Roberto Campos Neto, yerel haber sitesi Poder360 tarafından düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada, bankanın 2024 yılına kadar merkez bankası dijital para birimini (CBDC) piyasaya sürmeyi planladığını belirtti.


Campos Neto, bankanın, CBDC'nin yaygın olarak kullanılmaya başlanmasından önce, finansal kurumlarla birlikte çalışan bir pilot program başlatacaklarını söyledi.


Neto, “Dijitalize edilmiş, ücretli, entegre sistem insanların finans dünyasında gelişim göstermelerine ve  sisteme dahil olmalarına  yardımcı olacak" dedi.


Brezilya, Mart ayında, dijital para birimi geliştirmesine yardımcı olması için dokuz adet iş ortağı seçmişti. Brezilya, planlamasını yaptığı CBDC’yi hayata geçirdiği zaman, daha önce CBDC'lerini çıkartan Bahamalar, Nijerya, Doğu Karayipler ve Jamaika'ya katılmış olacak.


Dünya üzerinde çok sayıda ülke CBDC araştırması yaparken, bazı ülkeler FTX'in iflasının kripto dünyasını alt üst etmesi sonrasında, kripto paraya karşı risksiz bir alternatif olarak kendi CBDC’lerini başlatma konusunda daha kararlı bir tutum sergilemeye başladılar.


Neto, “Ülkedeki dijital ekonomide gördüğümüz şey, daha çok katılım, daha az maliyet, erişim engellerini azaltan ya da ortadan kaldıran rekabet, risk kontrolü, bilgiden kâr etme ve finansal varlıkların tokenizasyonu” ifadelerini kullandı.Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Camomile Shumba

Camomile Shumba, İngiltere merkezli bir CoinDesk regülasyon muhabiridir. Shumba daha önce Business Insider ve Bloomberg'de staj yaptı. Camomile, Harpers Bazaar, Red, BBC, Black Ballad, Journalism.co.uk, Cryptopolitan.com ve South West Londoner'da yer aldı. Shumba, multimedya gazeteciliği alanında yüksek lisans derecesi yapmadan önce East Anglia Üniversitesi'nde birleşik derece olarak siyaset, felsefe ve ekonomi okudu. Lisans eğitimini yaparken, fark yaratma konusunda ödüllü bir radyo programı yaptı. Şu anda herhangi bir dijital para biriminde veya projede varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk