Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

BM Kalkınma Birimi Bankaların Kripto Varlık Tutmasının Yasaklanmasını Savunuyor

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı işlem bazlı vergi ve reklamlara kısıtlama getirilmesini tavsiye ediyor

12 Ağustos 2022 13:14

Güncellenme: 12 Ağustos 2022 16:51

Birleşmiş Milletler’in (BM) Perşembe günü yayımladığı rapor, gelişmekte olan ülkelerin kripto kullanımını vergi toplamakta, para politikası yürütmekte ve finansal istikrara dair taşıdığı riskler dolayısıyla geniş çapta kısıtlayıcı düzenlemeler getirilmesinin yanı sıra bankaların da kripto varlıklar tutmasının yasaklanmasını savunuyor.


Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı, kripto kullanımının ülke içinde yapılan ödemelerde artması ve göçmen işçilerin memleketlerine para gönderirken kriptoyu kullanmasının, devletlerin para politikalarında zorluklarla karşılaşabileceğine ve kalkınma fonlarında “sızıntılara” yol açabileceğine dair uyarılarda bulunuyor.


Birleşmiş Milletler kripto işlemlerinin daha yüksek oranda vergilendirilmesini ve hem borsalar hem de cüzdan şirketlerinin regülatörlere kaydını yaptırmasının yanı sıra kripto reklamlarının yasaklanması ya da kontrol altına alınmasını savunuyor.


Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı’nın belgesinde “Kripto paraların bazı kişilere ve finansal kurumlara getirdiği kazanımlar, özellikle gelişmekte olan ekonomiler için teşkil eden risklere gölge düşürüyor” diyor. Konferans, vergi kaçırmaya ve fiyat oynaklıkları sonucunda merkez bankalarına yük binme olasılığı gibi risklere dikkat çekiyor.


Belge, “finansal kurumların ellerinde sabitcoin tutmasını ve müşterilerine kripto para ya da bununla ilişkili ürünler sunmasını yasaklamayı” savunuyor.


Belgede yaptırımlar, savaş ve hiperenflasyondan etkilenen üç ülkeden Rusya, Ukrayna ve Venezüella’daki kripto kullanımının yaygınlığına dikkat çekildi.


Belgeye göre 2021 Kasım itibarıyla 41 gelişmekte olan ülkede bankaların kriptoyla iş yapması ya da borsaların perakende yatırımcılarına kripto listelemesi yasaklarken, dokuz ülke kriptoyu tamamen yasakladı.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jack Schickler

Jack Schickler, Belçika'nın Brüksel kentinde kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiri. Daha önce MLex haber sitesi için mali düzenlemeler hakkında yazıları yayımlandı. Avrupa Komisyonu ve Birleşik Krallık Hazinesi'nde konuşma yazarı ve politika analisti olarak görev yaptı. Herhangi bir kripto varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Finans Protokolü Usual, Gerçek Dünya Varlıkları Tarafından Desteklenen Stabilcoin'ini Tanıttı

29 Şubat 2024 00:37

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk