Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Layer 2

E-Bülten

Politika

Blokzincir Ağında Oluşturulan Dijital Kimlikler 63 Milyon Vatandaş İçin Ne Anlama Geliyor?

“Sistem hem bilgisayar hem de mobil üzerinden aynı eşlenikte çalışmış olacak ve herkes tarafından erişilebilir kullanıcı dostu bir arayüz olacak”

3 Ocak 2023 14:03

Güncellenme: 3 Ocak 2023 15:35

Pazartesi günü Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yapılan açıklamaya göre vatandaşlar bundan böyle blokzincir ağında oluşturulmuş dijital kimliklerle e-devlet’e giriş yapabilecek. “Online e-devlet’ten offline e-devlet’e geçişin, yani kullanıcılar açısından dijital bilgilerin cep telefonlarında güvenli bir şekilde tutulabildiği bir sisteme doğru evrilerek ilk adımlarını bugün attığımız çalışmamız, gelişerek yeni kolaylıkların kapısını aralayacak” diye konuşan Oktay ekliyor: “Yani hem kolaylaştırıyoruz hem de daha güvenli hale getiriyoruz.”


“Blokzincir tabanlı dijital kimlikler offline veri depolama konusunda avantaj getirecek”


Konuya ilişkin CoinDesk Türkiye’ye özel değerlendirmelerde bulunan kripto para borsası Wofdex’in araştırma direktörü Helin Çelik, “2022’nin son günlerinde dijital TL ile ilk ödemesini yapan Türkiye, 2023 yılında pilot denemelerini yayma çabasında. 2023’ün ilk haftasında ise bir sürpriz yaparak vatandaşlara e-devlet’e blokzincir tabanında dijital kimlik oluşumunu duyurdu. E-cüzdan kullanarak sisteme giriş yapan aktif 63 milyon vatandaş blokzincir tabanında oluşturulmuş dijital kimliklerini kullanmış olacak” diyor ve ekliyor: “Sistem hem bilgisayar hem de mobil üzerinden aynı eşlenikte çalışmış olacak ve herkes tarafından erişilebilir kullanıcı dostu bir arayüz olacak. Bu projenin, offline veri depolama ve düzen getirme konusunda avantaj yaratması bekleniyor.”


Türkiye’nin böylelikle pek çok ülkeden daha önce blokzincir tabanlı dijital kimliklere kavuşacağını belirten Çelik, gelecekte de bu trendin devam etmesini bekliyor: “Önümüzdeki aylarda blokzincir tabanlı projelerin artması, özellikle veri depolama çözümleri ve siber güvenlik konusunda devam edebilir. Hayata geçirilen projelerin ise zamanla daha gelişkin bir yapıya bürünmesi bekleniyor.”


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk