Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Bittrex Federal Yasaları İhlal Etti, SEC Dava Açtı

SEC, Bittrex'in borsa, broker veya takas kuruluşu olarak kendisinde kaydının bulunmadığını açıkladı.

18 Nisan 2023 08:26

Güncellenme: 18 Nisan 2023 08:36

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto borsası Bittrex'in federal kanunları ihlal ederek aynı anda hem menkul kıymetler borsası hem broker hem de takas kuruluşu olarak faaliyet gösterdiğini öne sürdü. Eski CEO Bill Shihara ve Bittrex Global GmbH de benzer suçlamalarla karşı karşıya.


Düzenleyici kuruluş SEC, yaptığı basın açıklamasında, Bittrex'in, fiyat tahminleri ve "kar beklentisi"ne yönelik olanları da dahil, SEC'in soruşturacağı "sorunlu raporları" silmek için kripto para ihraççılarıyla birlikte çalıştığı ifade edildi. SEC ayrıca, Bittrex'in üç ayrı kategoride hizmet sunması nedeniyle, borsa, takas kuruluşu ve broker olarak kayıt yaptırması gerektiğini de öne sürüyor. 


SEC Yaptırım Direktörü Gurbir Grewal, Bittrex'e karşı açılan davanın “diğer kural tanımaz kripto piyasası aracılarına mesaj vermesi gerektiğini” söyledi.


Grewal "Şikayetimizde belirttiğimiz üzere, Bittrex'in iş modeli üç unsura dayanıyor. Birincisi, federal menkul kıymetler yasalarındaki kayıt zorunluluklarından kaçınmak. Diğeri, kripto varlık menkul kıymetleri ihraççılarına, aynı şeyi yapabilmeleri için arz ettikleri varlıkları değiştirmeleri telkininde bulunmak. Sonuncusu ise, karı maksimize etmek amacıyla birden fazla piyasa aracı fonksiyonunu tek çatı altında birleştirmek." dedi.


Bittrex geçen ay, "ABD'nin mevcut düzenleyici ve ekonomik ortamını" gerekçe göstererek Nisan ayı sonuna kadar ABD'den çıkmayı planladığını duyurmuştu. Genel danışman David Maria'nın Wall Street Journal'a, Mart ayında SEC'in Yaptırım Şubesi'nden, faaliyetlerindeki yasal ihlallere yönelik kanıt elde edildiğine dair bildirim aldıklarını açıklaması üzerine, şirket geçtiğimiz hafta sonu daha fazla bilgi paylaşımında bulundu. Maria sözkonusu açıklamasında, SEC'in "makul bir uzlaşma teklifi" sunmaması halinde Bittrex'in davaya karşı savunma yapacağını söylemişti.


SEC'in bu davası, benzer suçlamalarla karşı karşıya kalması üzerine uzlaşıya varan Beaxy'nin aleyhine açılmış yakın tarihli bir davayı ve geçen ay SEC'ten bildirim alan ABD'nin en büyük borsası Coinbase'e (COIN) karşı yapılabilecek suçlamaları akla getiriyor.


SEC, Bittrex'e yönelik şikayeti kapsamında, omise go (OMG), algorand (ALGO), dash (DASH), tokencard (TKN), i-house token (IHT) ve naga'nın (NGC) menkul kıymet olduğunu iddia ediyor. Çıkan haberlerin ardından Algorand'a ait token, ani yükselişlere rağmen gün içi işlem hacminde yüzde 2,5 düşüş yaşadı.


Daha Fazla Oku

    SECbittrexdavadüzenleyici

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Nikhilesh De

Nikhilesh De, CoinDesk'in düzenleyicileri, yasa koyucuları ve kurumları kapsayan küresel politika ve düzenlemelerden sorumlu yönetici editörüdür. BTC'de 50 dolar ve ETH'de 20 dolar'dan fazla varlık sahibi. 2020'de Kriptopara Gazetecileri ve Araştırmacıları Derneği tarafından Yılın Gazetecisi seçildi.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitget CEO’sundan Spot ETH ETF 19b-4 Başvurusunun Onaylanmasına İlişkin Açıklama

27 Mayıs 2024 18:09

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk