Sponsorlu İçerik

Layer 2

E-Bülten

Politika

BitMEX Yöneticisi Kara Para Aklamayı Önleme Yasasını İhlal Etmekten Suçlu Olduğunu İtiraf Etti

New York’ta federal mahkeme daha önce firmanın kurucu ortaklarına federal uyum başarısızlıkları nedeniyle denetimli serbestlik ve para cezası uygulamıştı.

9 Ağustos 2022 13:15

Güncellenme: 10 Ağustos 2022 10:35

Amerika Birleşik Devletleri New York Güney Bölgesi Başsavcısı yaptığı açıklamada off-shore kripto türev borsası BitMEX'in eski bir üst düzey yöneticisinin ABD’de federal kara para aklama karşıtı yasayı ihlal etmekten suçlu olduğunu kabul etti .


Daha önce BitMEX’de iş geliştirme başkanı olan Gregory Dwyer kara para aklamayı önleme programı oluşturmada, uygulamada ve sürdürmede başarısız olduğu için Banka Gizliliği Yasasını ihlal etmekten suçlu bulundu. 


Savcı, daha önce de firmanın üç kurucu ortağı Arthur Hayes, Benjamin Delo ve Samuel Reed’’in aleyhinde kararlar vermişti. Savcılar, BitMEX'te müşterini tanı prosedürüne ihtiyaç olmamasının, şirketin kara para aklama ve yaptırımlardan kaçma dahil olmak çeşitli suç faaliyetleri için korunaklı bir alan gelişmesine izin verdiğini söylediler.


ABD Avukatı Damian Williams yaptığı açıklamada "Bugünkü durum, kripto para borsalarındaki yöneticilerin bu tür borsaların kurucularından daha az olmamak üzere, Banka Gizliliği Yasası’na dahil tüm yükümlülüklerini kasten göz ardı edemeyeceğini yansıtıyor” dedi.


Bundan iki yıl önce CFTC,DOJ ve FinCEN, insanları eyaletlerde kayıtlı olmadan ve düşük standartlarda müşterini tanı uygulamaları kullanmadan platformda kripto türevleri ticareti yapmasına izin verdiği için BitMEX’i hukuki ve cezai suçlamalarla sarstı. 


Ajanslar, geçen yaz BitMEX ile 100 milyon dolara anlaşmış olsalar da yöneltilen suçlamalar borsada liderliğin değişmesine neden olmuştu.


Savunma anlaşmasına göre, Dwyer beş yıl hapis cezası yerine 150 bin dolar para cezası ödemeyi kabul etti.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

En Çok Konuşulanları İncele

Somera Sosyal Medya Trend Verileriyle

Trend Haberler

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk