Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Bitcoin Madenciliği Moratoryumu New York Senatosu’ndan Geçti

Eyalet Meclisi, karbon bazlı enerji kaynaklarıyla çalışan dijital madencilik operasyonlarını iki yıl boyunca yasaklayacak olan tasarıyı onayladı.

3 Haziran 2022 14:50

Güncellenme: 3 Haziran 2022 15:04

New York Eyalet Senatosu, kripto para birimlerinin yarattığı bazı çevresel kaygıları ele almak amacıyla Cuma sabahı erken saatlerde iş ispatı (PoW) madenciliğini hedefleyen yasa tasarısını onayladı.


Eyalet Meclisi tarafından geçen ay kabul edilen yasa tasarısı, Empire State'deki karbon bazlı yakıtla çalışan yeni PoW madencilik projelerine iki yıllık bir moratoryum getirecek. Ancak mevcut madencilik firmaları veya şu anda izin yenileme sürecinden geçenlerin işlemlerine devam etmesine izin verilecek. Karar senatoda 36'ya karşı 27 oyla geçti.


Tasarının sahibi Demokrat Senatör Kevin Parker, şu anda yürürlükte olan ve tasarıdan etkilenmeyecek olan bir tesis olduğunu söyledi. Parker, çalışma sonuçlanana kadar askıya alınabilecek, bekleyen bir başvuru daha olduğunu ekledi.

Moratoryum süresince yerel hükümet, PoW madenciliğinin potansiyel çevresel etkileri hakkında bir araştırma yapacak.


Senato Çevre Koruma Komitesi, oturumun son toplantısında tasarıyı düşünmeyi reddettikten sonra, pek çok kişi tasarının komitede çürümesini bekliyordu. Bu yasa tasarısının geçen yılki versiyonunun kaderi böyle olmuştu.


Komite başkanı Senatör Todd Kaminsky, Mayıs ayında CoinDesk'e, tasarının “İnsanlar kriptoya düşman olarak algılarsa New York için zararlı ekonomik sonuçlara yol açabileceğinden endişe ettiğini” söylemişti.


Bununla birlikte, tasarının Perşembe akşamı Çevre Koruma Komitesi'nden Senato Enerji ve Telekomünikasyon Komitesi'ne (teklif sahibi Senatör Parker'ın başkanlık ettiği) on birinci saatte sevk edilmesi, tasarının tam Senato tabanına ulaşabileceği anlamına geliyordu. Oylama gece yarısı yasama oturumunun kapanmasından sadece saatler önce yapıldı.


Yasalaşma sürecinin New York Valisi Kathy Hochul'un tasarıyı imzalaması ile tamamlanması bekleniyor.


New York, ucuz hidroelektrik enerji kaynakları nedeniyle uzun zamandır kripto madenciliği firmalarının odak noktasında görülüyor. Geçtiğimiz yıllarda, madencilik firmaları da artık kullanılmayan kömürden elektrik üretim tesislerini yeniden projelendirmişti. Örneğin Greenidge Generation, böyle bir tesisi doğal gazla çalışacak şekilde yeniledi.


Kripto endüstrisi, bir muadili geçen Mayıs ayında Senato gündemine alındıktan sonra tasarıya karşı çıktı ve birçok endüstri savunucusu teklifi “madencilik yasağı” olarak nitelendirdi.


Bitcoin Derneği lobicisi John Olsen, geçen ay CoinDesk'e, moratoryumun önümüzdeki iki yıl boyunca uzatılabileceğinden veya yasağa dönüşebileceğinden korktuğunu ve bunun da New York'un ucuz enerji fiyatlarının yakınında burada dükkan kurmak isteyen şirketleri uzaklaştırabileceğini söylemişti.


New York merkezli madencilik şirketleri, Teksas gibi daha madencilik dostu eyaletlerde iş yapmanın karşılaştırmalı kolaylığına işaret ederek, hükümeti moratoryumun geçmesi durumunda eyaletten ayrılmakla tehdit ettiler.


Endüstri ticaret organizasyonu BaSIC'in başkan vekili ve baş strateji sorumlusu Clark Vaccaro, tasarının geçişini CoinDesk'e "Blok zinciri teknolojisi için korkunç bir gün ve yeni bir endüstrinin kapısını etkin bir şekilde kapattı" diye yorumladı.

Ayrıca, Senato Cuma günü erken saatlerde bir "Kripto para birimi ve blok zinciri çalışma görev gücü" oluşturacak bir yasa tasarısı daha onayladı.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Nikhilesh De

Nikhilesh De, CoinDesk'in düzenleyicileri, yasa koyucuları ve kurumları kapsayan küresel politika ve düzenlemelerden sorumlu yönetici editörüdür. BTC'de 50 dolar ve ETH'de 20 dolar'dan fazla varlık sahibi. 2020'de Kriptopara Gazetecileri ve Araştırmacıları Derneği tarafından Yılın Gazetecisi seçildi.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
P2 Ventures, Polygon Ekosistemindeki Girişimcilere 50 Milyon Dolar Taahhüt Etti

17 Nisan 2024 17:26

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk