Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Layer 2

E-Bülten

Politika

BIS Ekonomistleri: Kripto, Paranın Rolünü Yerine Getiremez

BIS’in iddiasına göre, izinsiz blok zincirlerinin doğası mutlaka “kripto ortamının parçalanmasına” yol açacak.

7 Haziran 2022 17:54

Güncellenme: 7 Haziran 2022 17:55

Dünyanın önde gelen merkez bankalarının üyesi olduğu Bank for International Settlements (BIS) ekonomistleri salı günü yayımlanan bir raporda, halka açık blok zincirlerinin kullanımının, kriptonun asla uygun bir ödeme aracı olamayacağı anlamına gelen bir parçalanma ile sonuçlandığını söyledi. Raporda, “Parçalanma, kriptonun paranın sosyal rolünü yerine getiremeyeceği anlamına geliyor” denildi. 


Rapor, blok başına işlemlerin limitlerine yaklaştıkça, işlem maliyetlerinin arttığını ve kullanıcıların alternatif blok zincirleri aramasına neden olduğunu öne sürdü. Bu "parçalanma", blok zincirlerin geleneksel parayla ilişkili faydalı ağ etkilerinden yararlanamayacağı anlamına geliyor. 


Raporun yazarlarına göre; ekonomik alışverişi kolaylaştırmayı amaçlayan bir koordinasyon aracı olan paranın bu işlevi ancak daha fazla insan kullandıkça paranın sürekli olarak daha çekici hale getirildiği ağ etkileri varsa gerçekleşebilir. Rakip blok zincirleri arasında birlikte çalışabilirlik olmadan, kripto para birimleri bu rolü yerine getiremez. 


Genel olarak Bitcoin veya kripto taraftarı olmayan, dünyanın önde gelen merkez bankalarını temsil eden BIS, merkez bankalarının dijital para birimleri üzerine kendi araştırmasını ilerletiyor. BIS yakın zamanda Avustralya ve Malezya merkez bankalarının yer aldığı Dunbar projesini tamamladı. Kurum, Singapur ve Güney Afrika’nın sınır ötesi CBDC çabalarını uygulanabilir buldu.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Camomile Shumba

Camomile Shumba, İngiltere merkezli bir CoinDesk regülasyon muhabiridir. Shumba daha önce Business Insider ve Bloomberg'de staj yaptı. Camomile, Harpers Bazaar, Red, BBC, Black Ballad, Journalism.co.uk, Cryptopolitan.com ve South West Londoner'da yer aldı. Shumba, multimedya gazeteciliği alanında yüksek lisans derecesi yapmadan önce East Anglia Üniversitesi'nde birleşik derece olarak siyaset, felsefe ve ekonomi okudu. Lisans eğitimini yaparken, fark yaratma konusunda ödüllü bir radyo programı yaptı. Şu anda herhangi bir dijital para biriminde veya projede varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk